Întrebare recomandată | Andreeaea19 a întrebat:

Buna seara TPU. Spuneti-mi si mie pentru o durere insupotabila la cap ce pot face? Vreau o zi normala..Astept raspunsurile voastre!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Durerea insopotabila, nu trece cu un banal analgrzic, oricare ar el
Mergi la medicul de familie, iti va trimitere catre specialist, eventual cere analize/ trimeri!
Incearca sa te odihnesti mai mult!

| Anonimuserr a răspuns:

Iei Nurofen Immedia Ultra dar doar unu!
Pentru acele dureri trebuie să faci un connsult la medicul de familie pentru a vedea cauza care generează aceasta cefalee și nu doar a trata eefctul cu Nurofen, Paduden, Algocalmin ș.a.m.d.
Există și alte remedii cum ar fi să stai liniștită 30 de minute să îți facă cineva masaj la umeri și ceafă.

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Uite aici cateva remedii simple:

Aplicati un cub de gheata pe ceafa. Acest lucru poate remedia durerile de cap. Aveti grija sa impaturiti cubul intr-o carpa pentru a evita contactul direct cu pielea. Daca durerea nu trece, aplicati cubul si pe frunte.
• Faceti o baie calduta cu lumanari aromate. Aromaterapia este o metoda straveche folosita in tratarea durerilor de cap cauzate de stres. Aprindeti cateva lumanari parfumate, umpleti cada cu apa calda si relaxati-va.
• Cand simtiti ca incepe sa va doara capul, beti un pahar de suc de rosii. Vitaminele si mineralele din suc vor vindeca durerea in mod natural.
• Daca aveti dureri de cap recurente, mancati cate un mar rosu in fiecare dimineata. Decojiti-l si presarati-l cu sare.
• Relaxati-va. Migrenele sunt adesea provocate de stres, iar cheia vindecarii lor este sa va eliberati de grijile zilnice printr-o plimbare sau practicarea unui hobby.
• Beti apa. Deshidratarea este de multe ori o cauza obisnuita a durerilor de cap. Chiar daca nu simtiti ca va este sete, unul sau doua pahare de apa nu au cum sa va faca rau.
• Beti orice lichid care contine cofeina (cafea, ceai, suc). Cafeina contracta vasele de sange si astfel reduce durerea de cap. Daca sunteti bautor constant de produse cu cofeina, se poate ca migrenele sa fie cauzate tocmai de acestea sic el mai bine ar fi sa incetati sa le mai consumati.
• Masati-va tamplele, gatul si fruntea. Tensiunea din muschi si problemele de circulatie pot contribui la durerile de cap si de aceea multe persoane se simt mai bine dupa diferite tipuri de masaj.
• Mancati ceva dulce si apoi intindeti-va in pat. O prajitura sau o ciocolata pot face durerea sa dispara (functioneaza doar daca nu ati mancat multe dulciuri in ziua respectiva).
• Dormiti cel putin o jumatate de ora intr-o camera unde este liniste si intuneric.
• Frecati-va tamplele cu un prosop umed.
• Un zambet poate face minuni daca este vorba de o durere usoara de cap. Atunci cand creierul degajeaza endorfine, organismul se simte mai bine.

| daianna3 a răspuns:

Un ceai cald si o pastila nurofen forte! Daca nu, mergi la doctor! Poate sa fie de frig daca nu iti acoperi capul cand iesi afara pe grig!