| LetisiaLily a întrebat:

Buna Seara TPU. Vin si eu cu o problema. Nu pot sa dorm de cateva zile cum trebuie iar mama mea stiu ca are ceva pastile de somn(gerodorm se numesc) si am luat o pastila insa m-a luat foarte tare cu ameteala. Sfaturi? Sa ma ingrijorez? Nu ma simt tocmai bine. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WLMA a răspuns:

Eu am insomnie și medicul mi-a spus sa iau jumătate de pastilă și fie și așa sunt amețit până la amiază. E o reacție adversă normală. Dar somniferele sa nu le iei niciodată fără supravegherea medicului pentru că poți extrem de ușor să devii dependent de ele. Recomand ceva pe baza de plante care nu are reacții adverse și nici contraindicații, pe mine m-a ajutat și Calmogen Somn, Melataonina dar nu lua o concentrație mare la început. Neapărat înainte cu 1 ora sau macar 30 min lasă telefon, televizor, calculator și orice are ecran, lumina lor le spune creierului că e zi astfel o să-ți fie extrem de greu să adormi. Nu manca nimic greu înainte de somn, deoarece procesul de digestie te poate tine treaz. Dacă te simți anxios înainte de somn, încearcă să vorbești cu cineva despre ce îți trece prin cap sau ce probleme ai in ultimele zile sau daca nu ai cu cine vorbi, scrie totul pe o hârtie, ajuta foarte mult doar sa te descarci de ele. Încearcă să te culci zilnic la aceeași oră, astfel încât creierul să își facă un automatism. E foarte important somnul, sa nu îl neglijezi sa nu dai in altele.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpăra melatonină este foarte buna si dormi fara probleme, i ei o pastila seara cu 15 minute inainte de a te urca in pat si vei adormii rapid.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai lua pastilele altora ca au medicatie specifica pentru problemele ei de sanatate.
Mergi la medic si cere ceva usor pentru tine, sau mergi in pat foarte devreme, dupa ce in prealabil ai facut un dus, sau o baie relaxanta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O să îți revii, dar să nu mai faci din astea...
Sunt prea puternice pentru tine, au concentratie prea mare. De aceea se eliberează doar pe bază de prescriptie medicală.

| KR0N5TADT a răspuns:

Nu te îngrijora. Mai ia vreo trei dovezi dacă atingi Nirvana.
Așa mamă, așa copil. Sunteți mai mulți în neam?

| Anyo1988 a răspuns:

Este posibil sa fie reactii adverse, pentru ca poate pastilele respective nu iti fac bine si tie iar pe de alta parte este posibil sa fie si din cauza varstei depinde daca esti adult sau nu poate pastilele alea is pentru adolescinti sau poate is recomandate pentru o varsta anume ar trebui sa citesti mai intai prospectul inainte sa iei pastile. Ai grija cu asa ceva ca nu e de joaca nu toate pastilele fac bine oricui fiecare corp este diferit si are reactii diferite la anumite pastile