| Petreai99 a întrebat:

Buna seara am asa o intrebare, am 24 ani si am probleme cu tensiunea marita si beau si pastile si totusi ii oleaca maeita 130/80 dar de cateva zile este de 110 /66 ziua parca simt oleaca de ameteala, sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Bună! Trebuia să iei tablete pentru colesterol? și nu pentru tensiune! Colesterolul se depune pe vasele de sânge și artere, iar asta îți dă tensiune mare! Totuși, nu știu de ce însă nu cred că ai tensiune fiindcă la valorile date e total normal! Da, bătăile inimii le poți uneori auzi mai tare sau mai încet fiindcă și viața noastră are urcușuri și coborâșuri, deci tot așa ne este și inima! Poate fi un puls neregulat însă nu înseamnă că ești bolnav! Ai grijă de tine și nu uita viața se trăiește uneori la tensiune mare?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Având în vedere nivelul de tensiune nu este cazul să iei pastile și nici să te îngrijorezi. În timpul nopții tensiunea scade iar pastilele luate seara penrtru scăderea tensiunii pot crea probleme.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Pt 130/80 nu ai nevoie de pastile! Apoi tensiunea ca să zici că e mărită trebuie luată 4 - 5 zile, de 3 ori pe zi, înainte de masă pentru a face un profil, apoi acest profil trebuie coroborat cu analize și controale medicale, alimentație, odihnă, lichide, apoi se stabilește dacă e mărită sau nu. Că vedem noi o zi sau 3 că avem 130/80 asta nu spune chiar nimic. Ce ai mâncat în aceste zile? Câtă sare? Câtă apă + supe + cafea? Cât ai dormit? Sunt o mulțime de chestii pe care trebuie să le analizăm pentru diagnosticul de hipertensiune arterială! Apoi după acest diagnostic se verifică dimineața și seara zilnic tensiunea fiindcă se administrează medicamentele și ele dau diferite valori, iar doza se ajustează altfel ești: ametit, ai vărsături, greață, slăbiciune etc. Nu ai dat detalii ca să pot ajuta mai mult! Numai bine!

| Petreai99 explică (pentru Caro34):

Salut,cafea nu beau deloc, sare putin de tot, si apa beau mai mult de 2 litri, analize de sange am facut cu aproape 5 luni in urma era hemoglobina marita si colesterolul, pe noapte dorm in jur la 5 -6 ore, si acum am tensiunea de 116 pe 58 si 54 batai pe minut si seara simt ca parca se opreste inima dar dupa masa la amiaza simt ca batailea sunt mari nu stiu de ce?

| Petreai99 explică (pentru Caro34):

Multumesc mult pentru raspuns, deci de aproape un an tensiunea tot timpul era ridicata cu toate ca beiam pastila, dar de vo 8 zile beau niste pastile supliment pentru detoxifiera ficatului si regenerarea si normalizarea ficatului sa fie de la asta ca a scazut tensiunea? Sa fi avut probleme cu depunerea colesterolului pana acum? Dar totusi simt ca imi palpeaza vena in partea dreapta a capului si uneori prin corp (maini, picioare, spate)

| Caro34 a răspuns (pentru Petreai99):

Bună! Nu te neliniști! Vena acea o avem toți; spre 50 ani iese puțin în afară și o poți clar palpa! Ia suplimentul acela fiindcă are efecte! Nu mai lua medicamente pentru tensiune; nu ai nevoie de ele. Mănâncă sănătos, bea lichide suficiente, fă-i sport ușor și dormi destul! Numai bine!

| Petreai99 explică (pentru Caro34):

Ok mersi mult

| Caro34 a răspuns (pentru Petreai99):

Bună! Trebuia să iei tablete pentru colesterol? și nu pentru tensiune! Colesterolul se depune pe vasele de sânge și artere, iar asta îți dă tensiune mare! Totuși, nu știu de ce însă nu cred că ai tensiune fiindcă la valorile date e total normal! Da, bătăile inimii le poți uneori auzi mai tare sau mai încet fiindcă și viața noastră are urcușuri și coborâșuri, deci tot așa ne este și inima! Poate fi un puls neregulat însă nu înseamnă că ești bolnav! Ai grijă de tine și nu uita viața se trăiește uneori la tensiune mare?