| Radandam a întrebat:

Bună seara! Va rog mult de tot sa ma ajutați cu un sfat pentru ca pot muri. Am avut un accident, când făceam în casa un exercițiu pentru triceps, extensii la triceps, gen trebuia sa urc și sa cobor gantera deasupra capului. Când am coborât gantera, nu mi-a căzut din mana, dar m-a lovit puțin în spatele capului pentru ca nu am ținut capul mai aplecat. Am fost la spitalul de urgente dimineața, mi-a făcut un algocalmin și am revenit seara la spital în aceiași zi pentru ca ma durea capul și aveam senzație ușoară de a vomita, dar nu pana în punctul de a vomita.Mi-a făcut o perfuzie și un CT la craniu fără substanță de contrast iar rezultatul a fost:
-Fără leziuni heterodense intracraniene cu caracter posttraumatic intra su extraaxiale, infra sau supratentoriale decelabile CT nativ
-Fără devieri de structuri mediene
-Fără asimetrii de relief cortical sau ale sistemului ventricular
-Cisterne bazale libere
-Fără traiecte de fractură vizibile la nivelul structurilor osoase craniene
-Sinusuri paranazale și celule mastoidiene normal pneumatizate
Concluzie:Fără leziuni intracraniene cu caracter posttraumatic vizibile CT nativ
Acum iau solpadeine și Betaserc. Doctorul mi-a pus rezultatul în mana și a zis ca nu am nimic. Totuși, exista posibilitatea sa am vreun cheag de sânge la cap, vreun hematom și sa nu se fi văzut la CT? Acum pot spune ca acolo unde m-am lovit am dureri ușoare-moderate, și niște senzații usoare de a vărsa, dar în unele momente ale zilei, nu am avut toată ziua. Sincer, nu mi s-a părut o lovitură puternica, am fost conștient, nu m-am simțit amețit pe moment, știu ca m-am culcat puțin la scurt timp, și știu ca apăruse senzații de a vărsa și durere de cap atunci, și dimineața am fost la spital. Acum poate o fi doar în capul meu, nu știu... Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Se vede ce este de vazut si ce iti scrie si tie pe hartie happy In cazul tau, nimic alarmant.Am inteles ca iei si betahistina pentru ameteli, deci e bine.Ar trebui sa iti fie mai bine peste cateva zile.
Trebuie sa intelegi ca daca ar exista o leziune de asemenea proportii la nivelul creierului, nu numai ca durerea ar fi aproape insuportabila, dar ti-ar fi afectate simtul vazului si aptitudinile motorii.In plus, ai prezenta convulsii, tremor, ai avea dificultate in a citi si in a vorbi, ai avea stari severe de greata si dezorientare.
Nu este posibil sa fii bine, sa mergi la culcare si dimineata sa nu te mai trezesti din cauza unei hemoragii cerebrale.

89 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Haisa iti spun ceva!
In urma cu 4 -5 ani, tata a avut un accident.Am fost impreuna cu el si cu nepotii la padure. Terenul era alunecos si destul de inclinat..Ne strigam tot timpul ca sa nu ratacim, desi ne-am dat intalnire la o anumita ora la masina.Deodata nu il mai aud, nici la telefon nu raspunde.Ca dupa aia sa aud sirenele salvarii si a politiei.Mi-a trecut prin cap tot felul si am alergat spre salvare. Tata se rostogolise vreo 200 de metri la o inclinatie de 60 de grade..Acolo i-a ingrijit ranile,ceva zgarieturi, la spitalul orasenesc i-a cusut urechea, iar la cel judetean i-a facut CT, fara leziuni importante.A stat o saptamna in spital, si vreo doua acasa in recuperare.Am uitat sa precizez ca avea 82 ani pe atunci.
Si atunci si acum e foarte activ!

| Radandam explică (pentru Fatamuntilor):

Ar trebui sa fie încurajator? laughing

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radandam):

Eu zic ca da!
Daca tata nu a avut urmari la anii lui, precis apuci pensia si cel putin 20 de ani dupa!rolling on the floor
Banuesc esti tinerel!

| Radandam explică (pentru Fatamuntilor):

Am 20 de ani, dar pnm, poate mi s - a format vreun cheag de sânge la cap, și pot sa mor sau sa intru in coma și nu mi se mai face nimic

| Frank51 a răspuns:

Altii au murit și n-au pățit nimic laughing glumesc, stai liniștit că nu ai nimic.

Sau mai era una, a decedat mortal laughing

| Radandam explică (pentru Frank51):

Ce glume înfricoșătoare când eu am morcovu' sa nu am vreun cheag de sânge la cap...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Ai grija man ca o astfel de anxietate cu timpul duce către psihoza, nu ai nimic Calmează-te ca ești "ok ". Iti produci mult rău, te torturezi psihic singur când de fapt tu habar nu ai ca asa se manifesta anxietatea și ca nutrebuie sa o iei în serios mai ales când îți spun mai mulți ca nu ai nimic. Când vei formula aiurea întrebările puse atunci te poți gândi la asa ceva. Ori dai in psihoza ori în atacuri de panica.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Da bro, îți mulțumesc! Dar mi-e frica sa nu mor, înțelegeți-ma...
Nu știu cum sa ma mai feresc, zi-mi sincer, dacă era sa am un hematom la cap nu se vedea la CT? Nu se vedea nicio modificare mica măcar?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Se vedeau modificari de densitate (primul punct) daca ar fi fost ceva in neregula cu asta.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Dumneavoastră ați spus că sunteți medic, nu? Voiam sa va întreb dacă iau solpadeine și Betaserc pot manca un tort făcut de casa cu ciocolata? Își mai face efectul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Tocmai ca nu ai nimic asa sugerează... observam eu demult dacă aveai probleme când iti vedeam întrebările, scrii coerent asta reiese ca nu ești dezorientat, confuz deci nu ai nimic.cu siguranță dacă tot te gândești într-una la asta te vei imnolnavii dar nu vei muri, vei fi un alt nebun al societății. Dacă aveai o problema se vedea clar dar nu ai decât anxietate.de murit mai devreme sau mai târziu oricum vei deceda nu poți opri acest lucru, bucurate de fiecare moment pana atunci nu mai fi asa de masochist cu tine însuți de fapt nu mai baga în seama anxietatea, asta clar e o anxietate horror dacă crezi ca vei muri deși noi îți spunem de mult timp ca tu nu ai nimic.ca o sa înnebunești și vei fi stigmatizat de societate la asta nu te gândești? Crede-mă e mai rău ca moartea.

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Dacă scap de problema asta sa nu am ceva la cap, vreun cheag de sânge, și ma ajuta Dumnezeu, o sa încerc sa ma schimb, ca nu e inneregula. Dar acum vreau sa vad ce fac cu chestia asta. O sa ma apropi mai mult de biserica ca ziceam de mult, simt ca e liniște acolo, și o sa comunic mai mult și o sa ies în aer liber mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Nu cred ca o sa scapi fiindcă de mult pui aceleași întrebări despre același subiect. dragule ai nevoie de psihiatru, de tratament urgent. Iti spun asta ca îți vreau binele.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Poti manca orice doresti happy dar cu moderatie, avand in vedere ca atat codeina (din Solpadeine) cat si diclorhidratul de betahistina (din Betaserc) pot da stari de greata si disconfort gastro-intestinal.
Daca tu te stii cu "stomac din fier", atunci poti manca orice poftesti happy
Insa evita consumul de alcool, cofeina si produse care contin indulcitori (indulcitorii artificiali consumati in exces accentueaza starile de voma) pe perioada tratamentului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Wtf cata inteligenta laughing cati ani ai? Ce specialitate ai terminat?

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Nu înțelegi ca asta e de 2 zile problema, nu ai citit bine. Lasă problemele din trecut, asta nu se repeta, e recenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Da, dar ne terorizezi ca în trecut și acum, nici acum nu realizezi ca nu ai nimic ca în trecut când ne ai disperat cu aceleași intrebari. Nu înveți din greșeli ești imatur nu știu ce e cu tine, tu nu vezi ca îți spun mai mulți ca nu ai nimic, și doctorul dacă îți spune ca nu ai nimic tu tot nu înțelegi și iar vi cu 500 de intrebari legate de același subiect. Asculta de userul floareasoarelui bucurate ca și o făcut cont pe TPU ca să ajute lumea inclusiv pe tine.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Hhhhmmm, am avut un drum mai haotic pentru ca initial am vrut sa merg pe obstetrica-ginecologie (sotul meu este ginecolog), dar pana la urma mi-am urmat visul din copilarie si am facut rezidentiatul in psihiatrie (oamenii aia pe care nu prea ii placi tu laughing ) si pe viitor vreau sa fac o a doua specializare in neurologie.
Sunt de mica fascinata de mintea umana si traiesc cu impresia ca aceste doua specializari m-ar ajuta sa ajung mai aproape de intelegerea ei.Dar ce sa vezi?! Cu cat aprofundez mai mult subiectul, cu atat devine mai misterios laughing
Anul asta implinesc 31, dar cred ca data nasterii este publica.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Mulți înainte! Ți am dat fundă. Ești o persoana minunata, și sa iti dea Dumnezeu multa sănătate și fericire. Dacă toți doctorii ar fi ca dumenavoastra(sau ca tine) nu vreau sa te simți bătrână pentru ca ești foarte tânără. Îți mulțumesc frumos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Se pare ca pe tine te apreciez! Mulți înainte. Bravo, ai tot respectul meu happy

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Cu mare drag! Sper sa te simti mai bine si incearca sa nu te mai stresezi asa mult degeaba pentru ca iti faci mai rau happy

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ok. O sa încerc! Ești grozava. Cu siguranță vei avea multe realizări pe toate planurile fiindcă ești incredibil de bună la suflet.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Multumesc! Nu va trebui sa ma suporti pe aici prea mult, deci nu voi ajunge sa te plictisesc.
Daca observi, contul meu este recent.Din motive personale, sunt o perioada acasa si pentru ca simt nevoia de a face ceva, de a continua oarecum munca cu care sunt obisnuita, am descoperit aceasta platforma si o sa fiu pe aici pana ma voi intoarce la activitatile mele cotidiene. Dupa aceea, poate voi mai intra, dar mai rar...
Sper ca si tu sa reusesti sa iti rezolvi macar parte din probleme happy

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Multumesc mult! O seara frumoasa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Ba chiar insist sa ma plictisești și sa nu ne părăseștisad îți mulțumesc frumos.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Floridori):

Ați citit cartea "Mintea o calatorie spre centrul ființei umane" de Daniel J. Siegel?

| Floridori a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sper sa nu dezamagesc, dar astfel de lucrari sunt mai mult comerciale si nu sunt tocmai favoritele mele.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi intra atat cat imi permite timpul.Momentan am suficient happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Floridori):

Am înțelesbig grin

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Ma tine în coltul gurii și pe o parte falcii, dau în AVC?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Cred ca dau în AVC, ca ma tine în coltul gurii, gen simt partea paralizata a falcii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Se numește ghost symptoms caused by anxiety.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

1.Verifica echilibrul stand intr-un picior.
2.Ridica ambele brate deasupra capului si roteste palmele.Verifica daca le poti ridica la acelasi nivel si poti controla miscarile in egala masura.
3.Fa un exercutiu de dictie de genul "...rau, ratusca, ramurica" sau spune ceva rapid si in mod repetat.O poti face fara dificultati?
4.Incearca sa citesti o eticheta cu scris mic.Ai dificultati?

Oricand poti suna la 112 daca dupa testele de mai sus observi rezultate anormale.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Pot sta într-un picior, am încercat pe fiecare picior în parte. Am ridicat și bratele deasupra capului, le am rotit, și sus, vertical, nu vad diferențe. Am spus orice in mod repetat și nu ma încurc, am încercat sa citesc o eticheta și vad. Acum ma doare în zona inimii...

| Radandam explică (pentru Floridori):

Durere în zona inimii și o respirație cu putina dificultate, acum nu mai simt presiune acolo pe falca, ma doare și stomacul înțepături...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Eu cred ca este vorba de autosugestie pentru ca te panichezi si iti creezi singur stari de anxietate.
Ce motive ai sa crezi ca o lovitura usoara ar putea cauza lucruri atat de grave?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Am tot citit pe net ca și unii oameni care s-au dus fără simptome au depistat acolo făcându-le un ct sau rmn ca ar avea un hematom, care dacă mai stăteau câteva ore le putea fi fatal... Acum un AVC de la debut cât poate dura în medie? 1 ora?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Stomacul poate sa doara si din cauza medicamentelor, dar si pentru ca poate ai mancat o felie de tort in pluswinking

| Radandam explică (pentru Floridori):

Cat poate dura un AVC?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Depinde...Poate dura cateva minute sau cateva ore.Depinde de cauze, de varsta, conditia fizica etc.

Intrebarea mea este: de ce cand au facut CT nu au fost sesizate hemoragii sau hematoame?

| Radandam explică (pentru Floridori):

1.Poate nu s-au văzut, dacă nu mi-au făcut cu substanță de contrast
2. Poate mi s-a format hematomul la câteva ore după ce am făcut CT ul...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

1.Poate, dar in cazul asta, daca ar fi fost ceva, ar fi fost minuscul si neinsemnat.
2. Daca ai facut CT dupa 24 de ore, este destul de dificil sa nu fi aparut la CT si sa se fi format dupa.
Asta ar fi insemnat sa existe semne ale traumei si ele nu exista.
Acum eu nu vreau sa te superi. Judec dupa rezultatele pe care ti le-au dat si atat.In plus, lovitura a fost una usoara din cate am vazut ca explici in alta intrebare si cred ca abia, abia ai un cucui, daca il ai happy

| Radandam explică (pentru Floridori):

Nu am văzut un cucui, adică eu nu am simțit când ma palpam in spate ca ar fi mai mare, nu am avut cucui.Acum nu știu, cred ca nu am făcut AVC totuși, dar e posibil sa l fac și sa fie doar semne acestea. Ar trebui sa fac un RMN, dar în weekend n-am unde, doar în spital, și acolo nu știu ce sa mai zic...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Eram sigura happy
Daca nici macar o umflatura superficiala nu exista, cum poti sa crezi ca poate fi ceva mult mai grav?
Nici craniul si nici creierul nu sunt chiar atat de sensibile incat sa se ajunga la o problema atat de mare din cauza ca te-ai lovit usor.

| Radandam explică (pentru Floridori):

M-am trezit, deci deocamdată nu cred ca am făcut AVC, sau poate am făcut fără sa am consecințe...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Buna dimineata! Eu cred ca nu ai facut deloc happy
Si stii ce mai cred? Ca ar trebui sa incerci sa te relaxezi si sa nu iti mai faci astfel de ganduri fixe pentru ca daca asa reactionezi in cazul fiecarei situatii, oricat de neinsemnata, nu vad cum ai putea avea o viata linistita.Este vorba de prea mult stres pentru nimic si daca nu este o situatie izolata, aceste lucruri pot degenera.

| Radandam explică (pentru Floridori):

În 2009, actrița Natasha Richardson făcea schi în apropiere de Quebec când a căzut și s-a lovit la cap. Părea bine și s-a întors la hotel, unde a intrat pe picioarele ei și a vorbit normal. Câteva ore mai târziu, Richardson s-a plâns de o durere de cap severă. A fost dusă cu elicopterul la un spital din New York, iar câteva zile mai târziu, a murit din cauza unei hemoragii cerebrale.

Cazul lui Richardson a speriat mulți oameni care au ajuns să creadă că o mică lovitură ar putea aduce moartea. Unele știri au inclus și termenul terifiant non-medical „sindromul vorbește și mori".

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Exact! Deci a avut o durere severa de cap...Dar nu poti sa nu ai simptome deloc.
Din cate am inteles eu, pe tine nu te doare atat de tare capul. Durerea severa se refera la o durere aproape insuportabila.
In plus, este o diferenta.Acea femeie a cazut (nu stiu ce inaltime avea dar minim de la 1, 50m) si a existat un oarecare soc in urma caruia creierul a avut o miscare de accelerare-decelerare (adica a fost zgaltait bine laughing ), iar daca persoana avea deja anumite probleme din trecut sau lua medicamente care favorizeaza sangerarea, atunci este posibil ca lucrurile sa fi luat o astfel de intorsatura.
Dar tu deja ai un CT care arata ca este totul in ordine.

De exemplu, eu am pe piciorul drept, in zona meleolei laterale (cam o jumatate de centimetru mai in fata) o pata mai inchisa la culoare unde pielea prezinta o oarecare tumefiere.Te provoc sa cauti pe internet ce as putea avea si apoi iti zic eu ce am.Ce zici, reusesti sa imi pui un diagnostic de pe net? happy Asta ca sa poti vedea ca in cazul diagnosticelor, internetul nu este cea mai buna sursa pentru ca te poate induce in eroare sau te poate nelinisti fara motiv.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Nu reușesc. Mi-a luat bunica mea tensiunea ca a fost asistenta medicala și am 12, deci e bunalaughing) nu știe întâmplarea bineînțeles. Dar când simți ca ai avea un AVC, ar trebui sa ai tensiunea mai mare, nu?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

E buna! happy
Doar ca idee, tensiunea ridicata nu este un simptom obligatoriu al accidentului vascular cerebral, dar hipertensiunea arteriala (mai rar si hipotensiunea) poate sa apara in cazul si/sau sa fie cauza unui AVC ischemic.Iar tu te gandesti la un AVC hrmoragic, ceea ce e diferit.Asta doar ca informatie, pentru ca tu oricum esti bine happy

Ca idee, acum vreo 2 ani, in vara, eram cu o prietena la un targ. Aveam niste sandale finute si pata aia de care iti spun, se observa daca te uitai atent.Adevarul e ca in saptamana aceea nici nu prea hidratasem zona (stii vorba aia cu "fa ce zice popa, nu ce face popa"? Este valabil si in randul medicilor laughing ) si s-a apropiat de mine o doamna in varsta si mi-a spus ca ceea ce am eu este tromboza, ca nepotul dansei a invatat-o cum sa isi caute bolile si simptomele pe internet si a vazut ea, este documentata si stie.Si mi-a spus ca atunci cand apare acea pata, am un cheag de sange care in maxim o luna ajunge la inima si mor.Mi-a zis ca un anumit ceai din ierburi ma vindeca (sincer nu imi mai amintesc despre ce plante a zis, in plus eram in vacanta in afara Romaniei si barierele lingvistice au influentat si ele happy )Mi s-a parut destul de ciudat ca ajunsese la o concluzie si la un diagnostic doar vazandu-ma in acel targ si am decis sa fac o cautare pe Google pentru a vedea daca asta apare.Am fost surprinsa cand am vazut ca tromboza era cel mai neinsemnat diagnostic pe care mi-l punea Google.M-am amuzat oarecum pentru ca acea pata nu este altceva decat punctul in care ma sprijin cand stau turceste.De cand ma stiu, de 30 de ani, am obiceiul de a sta asa mai tot timpul sau chiar daca piciorul stang imi este intins in pat sau stau pe scaun, piciorul drept este in permanenta in acea pozitie, flexat de la genunchi, sub piciorul stang.In timp, s-a creat acea eroziune (ca sa nu mai zicem ca dupa mult timp de stat asa si circulatia este compromisa in acel punct laughing ). Doar atat!
Ceea ce vreau sa zic este ca internetul poate fi o sursa de informare, dar trebuie sa stii sa selectezi acele informatii. Daca ar fi sa te iei dupa tot ceea ce scrie acolo, ar trebui sa crezi ca mori intr-o saptamana.Corpul uman este vulnerabil, e adevarat dar nu este atat de sensibil pe cat cred unii oameni.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Voiam sa iti spun, ca am omis, cu 5 zile înainte sa ma lovesc am folosit ultima aplicare a gelului polar frost. Pentru ca aveam la piciorul drept, musculatura slăbită și trebuia sa fac recuperare se kineto. Poate afecta asta în vreun fel sa fac vreun cheag de sânge?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Dacă nu pățesc nimic pana luni, ma gândeam sa ma duc la o clinica privata sa îmi fac un angio rmn, dar voiam sa te întreb, dacă fac angio rmn fara substanta de contrast se poate vede hematomul acolo? Sau vasele de sânge? Bănuiesc ca ai idee despre astea

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu ar putea influenta in acest fel.
Cand am zis de medicamente, in cazul actritei de care ai pomenit, ma refeream la alte categorii.
Eu cred ca nu ai absolut niciun motiv sa fii ingrijorat.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Daca ai prea multi bani si nu ai ce face cu ei, accept donatii laughing laughing laughing
Aceasta metoda este folosita pentru evaluarea arborelui vascular venos si arterial.Substanta de contrast ajuta doar in cazul in care se doreste examinarea conformatiei anatomice a venelor si arterelor precum si a peretilor vasculari. Fara substanta de contrast se poate analiza doar fluxul vascular.

Desigur, tu faci cum crezi ca este mai bine dar nu stiu daca merita sa dai banii degeaba pe o astfel de investigatie care nu este tocmai una ieftina sau foarte accesibila.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Mai pe scurt, se poate vedea vreun hematom, sau vas de sânge spart? laughing laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Își poate da seama ca nu e ceva în regula?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

laughing mai pe scurt, fara substanta de contrast se poate vedea doar fluxul vascular, deci daca ar exista un cheag sau o ocluzie (un blocaj) s-ar putea vedea.
Pentru formarea hematomului subdural trebuie sa existe o ruptura a unei vene sau artere, iar asta se poate vedea cel mai bine cu substanta de contrast.Dar in cazul angio-RM, sustanta de contrast folosita este gadoliniumul si este analergogen, deci nu ai motive de ingrijorare.
Hematomul subdural in sine este detectat cu ajutorul CT si la tine este totul in regula.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Atunci mai fac un CT cu substanță de contrast laughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

laughing laughing laughing si daca iese totul in regula, faci cinste cu un suc pentru suportul moral laughing laughing laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Sigur ca dalaughing laughing dar azi e sâmbătă, și la privat pot face tocmai luni, pana atunci ma pot duce dracu laughing laughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu prea ai sanse sa mergi pe taramul lui Lucifer curandwinking

| Radandam explică (pentru Floridori):

Deci chiar crezi ca nu am nimic?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Asa, telepatic, e greu de spus happy Dar dupa rezultatele acelui CT si dupa lipsa simptomelor, cred ca nu ai nimic ingrijorator.

| Radandam explică (pentru Floridori):

M-aș duce mâine dimineață la spital, dar nu știu, ca nu am cum sa cer eu RMN sa îmi facă laughing laughing probabil ma duc acolo și nu îmi face RMN și îmi dau drumul.PnM, e prost în weekend, dacă era cursul săptămânii puteam, dar pana luni sa nu fie tarziu

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu cred ca e tarziu nici luni si nici peste o saptamana sau un an.Cel mai probabil, rezultatele vor fi identice cu primele.
Dar daca numai asa vei reusi sa te linistesti...

| Radandam explică (pentru Floridori):

Lipsa poftei de mâncare este un simptom al cheagului de sânge? Ca de când m-am lovit de atunci am mâncat zilnic foarte puțin, aproape deloc. O fi pe baza de stres ca ma gândesc non stop acolo?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Lipsa poftei de mancare nu are legatura.
Poate fi din cauza anxietatii pe care ti-o provoci gandindu-te la asta in mod constant cu teama.In plus si medicatia poate influenta.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Am înțeles. Încă puțin și deja e duminica, mai rămâne o zi și fac angio rmn sa ma linistesc puțin laughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

laughing Daca supravietuiesti pana luni, sa nu uiti sa ne spui si noua cum a iesit.
Exista 2 optiuni.Ori iese bine si va trebui sa faci cinste, ori nu iese bine si o sa imi iau injuraturi si blesteme laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Deci ai suspiciuni ca nu ar ieși bine, deci ma speri deja laughing))))))

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

laughing Nuuu.Numai ca uneori am un simt al umorului mai negru big grin

| Radandam explică (pentru Floridori):

Ah, era sa îmi stea inima în loc, și asa sunt speriat, aștept sa vina ziua de lunilaughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Ohhh, scuze laughing Nu am avut intentia asta.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Gata, încă sunt viu. Încă 24 de ore sa ajung la rmn laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Buna dimineata!
Ai decis pana la urma daca il faci cu angiografie, adica sa vezi si vasele de sange?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Da, rmn cerebral+angio. Doar ca îl fac fără substanța aia de contrast ca trebuie înainte niște analize de sânge nu știu cum... Si pnm, un RMN cerebral+angio trebuie sa vadă vasele de sânge, e de 3 ori mai scump decât un CT, ar trebui sa fie bun zic eu

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Substanta de contrast folosita la aceasta procedura este nonalergogena, deci nu inteleg de ce ar trebui analize inainte.
In cazul celorlalte proceduri, se foloseste o substanta de contrast pe baza de iod, deci are sens...
Ma rog, intrebi si vezi tu maine.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Întreb la clinica îți dai seama. Eu știu ca parca trebuie ceva analiza pentru funcția renala și creatinina parca sau nu știu. Întreb oricum. Oricum ar fi, tot fac și cu și fara

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Da, trebuiesc aceste analize daca substanta de contrast este pe baza de iod.
In cazul angio-RMN nu se foloseste o substanta de contrast pe baza de iod, ci una paramagnetica, numita gadolinium.De aceea, aceasta procedura poate fi facuta de un mai mare numar de persoane cu diverse probleme si conditii, inclusiv femeile insarcinate sau persoanele cu insuficienta renala.

Intreaba acolo si daca folosesc aceasta substanta de contrast, atunci nu iti trebuiesc analize suplimentare si faci din prima cu.Asa stai 100% linistit dupa si cheltuiesti bani o singura data.Ca parca vad ca daca faci fara, oricum vei sta din nou ca pe ghimpi dupa laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Vad ce o sa îmi spună acolo laughing laughing Teoretic na, dacă unii zic ca un simplu CT nativ e suficient, îți dai seama ca un angio rmn e mult mai bun. Vad mâine dimineață când sun la clinica

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Eu ti-am spus despre diferente, inclusiv in cazul substantei de contrast ca dupa aceea sa nu zici ca nu ti-am spus. big grin
Da, este suficient un CT in cazul asta, dar daca tu nu te simti impacat...

| Radandam explică (pentru Floridori):

Nu prea ma simt împăcat... rolling on the floor

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă aveai cheag, posibil acum sa nu mai poți scrie coerent. CT-ul e de bine, fii linistit, ia ce ți-a dat medicul ca nu e nimic serios. Nu ai nicio leziune in urma accidentului, asta a zis CT-ul.

| Radandam explică (pentru Nirvanaaa):

Pot scrie coerent și sa citesc rapid.
Știu ca asta a zis CT-ul, dar stand asa ma pot trezi ca ajung într-o situație grava când ma poate lua salvarea de urgenta de acasă și voi avea creierul invadat de sânge și pot muri...

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Radandam):

Cred ca dacă te gândești prea mult
la asta începi sa suferi de anxietate. Stai linistit totul e ok, rău era dacă aveai simptome și nu ieșea la CT. Nu mai citi de pe net ca la ei pana și o banala migrena poate fi vreun semn de tumora. Ești ok happy.

| Radandam explică (pentru Nirvanaaa):

Pai niște simptome as avea, și ma sperie faptul ca la CT nu a ieșit nimic, pentru că l-a făcut fără substanță de contrast și ma gândesc ca nu sa văzut vreun hematom sau cheagurile de sange

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Radandam):

S-ar fi văzut și fără. Dacă nu ți-au făcut cu substanța înseamnă ca medicii nici nu au pus aceasta posibilitate de ceva grav. Simptomele apar și in urma acestei anxietăți ca ai putea avea ceva. Cu cât de gândești mai mult parca ai simți câte ceva. Dacă te liniștești vei vedea ca vor dispărea.

| Floridori a răspuns:

Asa cum am mai spus intr-o alta intrebare, specializarea mea este alta, nu este neurologia sau neurochirurgia, dar rezultatul este unul perfect si ar fi acelasi in cazul unei persoane care nu a avut parte de niciun traumatism de curand.

Este adevarat ca sangerarea intracraniana poate sa nu apara imediat ci chiar si la 24-48 de ore dupa incident, dar nu apare brusc. Daca ar fi fost ceva in neregula, ar fi aparut la prima examinare.Ar fi aparut cel putin o anomalie la nivelul ventriculelor craniene, iar canalul de comunicare dintre ventriculul III si ventriculul IV ar fi fost cel mai probabil compromis, acesta fiind si cel mai ingust.
Durerea in zona in care te-ai lovit este normala, dar este superficiala.Starile usoare de voma sunt si ele normale, dar eu am impresia ca acestea apar in cazul tau din cauza ca aceasta situatie iti da o stare de anxietate.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Eu am făcut CT-ul la vreo 28-29 de ore de la acea întâmplare.M-am speriat după ce am mai citit chestii pe net, și dacă ma gândesc tot timpul ca pot sa am hematom, pot sa mor, probabil ca e pe fond anxios și aveți dreptate..acum nu știu, sa stau asa si dacă ajung direct în comă sau ceva? Ma gândesc ca dacă medicul nu și-a dat interesul și a tratat de sus CT-ul... Nu știu cât a putut vedea ceva la acel CT.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radandam):

Se vede ce este de vazut si ce iti scrie si tie pe hartie happy In cazul tau, nimic alarmant.Am inteles ca iei si betahistina pentru ameteli, deci e bine.Ar trebui sa iti fie mai bine peste cateva zile.
Trebuie sa intelegi ca daca ar exista o leziune de asemenea proportii la nivelul creierului, nu numai ca durerea ar fi aproape insuportabila, dar ti-ar fi afectate simtul vazului si aptitudinile motorii.In plus, ai prezenta convulsii, tremor, ai avea dificultate in a citi si in a vorbi, ai avea stari severe de greata si dezorientare.
Nu este posibil sa fii bine, sa mergi la culcare si dimineata sa nu te mai trezesti din cauza unei hemoragii cerebrale.