| Radandam a întrebat:

Bună seara! Va rog mult de tot sa ma ajutați cu un sfat pentru ca pot muri. Am avut un accident, când făceam în casa un exercițiu pentru triceps, extensii la triceps, gen trebuia sa urc și sa cobor gantera deasupra capului. Când am coborât gantera, nu mi-a căzut din mana, dar m-a lovit puțin în spatele capului pentru ca nu am ținut capul mai aplecat. Am fost la spitalul de urgente dimineața, mi-a făcut un algocalmin și am revenit seara la spital în aceiași zi pentru ca ma durea capul și aveam senzație ușoară de a vomita, dar nu pana în punctul de a vomita.Mi-a făcut o perfuzie și un CT la craniu fără substanță de contrast iar rezultatul a fost:
-Fără leziuni heterodense intracraniene cu caracter posttraumatic intra su extraaxiale, infra sau supratentoriale decelabile CT nativ
-Fără devieri de structuri mediene
-Fără asimetrii de relief cortical sau ale sistemului ventricular
-Cisterne bazale libere
-Fără traiecte de fractură vizibile la nivelul structurilor osoase craniene
-Sinusuri paranazale și celule mastoidiene normal pneumatizate
Concluzie:Fără leziuni intracraniene cu caracter posttraumatic vizibile CT nativ
Acum iau solpadeine și Betaserc. Doctorul mi-a pus rezultatul în mana și a zis ca nu am nimic. Totuși, exista posibilitatea sa am vreun cheag de sânge la cap, vreun hematom și sa nu se fi văzut la CT? Acum pot spune ca acolo unde m-am lovit am dureri ușoare-moderate, și niște senzații usoare de a vărsa, dar în unele momente ale zilei, nu am avut toată ziua. Sincer, nu mi s-a părut o lovitură puternica, am fost conștient, nu m-am simțit amețit pe moment, știu ca m-am culcat puțin la scurt timp, și știu ca apăruse senzații de a vărsa și durere de cap atunci, și dimineața am fost la spital. Acum poate o fi doar în capul meu, nu știu... Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Se vede ce este de vazut si ce iti scrie si tie pe hartie happy In cazul tau, nimic alarmant.Am inteles ca iei si betahistina pentru ameteli, deci e bine.Ar trebui sa iti fie mai bine peste cateva zile.
Trebuie sa intelegi ca daca ar exista o leziune de asemenea proportii la nivelul creierului, nu numai ca durerea ar fi aproape insuportabila, dar ti-ar fi afectate simtul vazului si aptitudinile motorii.In plus, ai prezenta convulsii, tremor, ai avea dificultate in a citi si in a vorbi, ai avea stari severe de greata si dezorientare.
Nu este posibil sa fii bine, sa mergi la culcare si dimineata sa nu te mai trezesti din cauza unei hemoragii cerebrale.

89 răspunsuri:
| Radandam explică (pentru Floridori):

Cred ca dau în AVC, ca ma tine în coltul gurii, gen simt partea paralizata a falcii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Se numește ghost symptoms caused by anxiety.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

1.Verifica echilibrul stand intr-un picior.
2.Ridica ambele brate deasupra capului si roteste palmele.Verifica daca le poti ridica la acelasi nivel si poti controla miscarile in egala masura.
3.Fa un exercutiu de dictie de genul "...rau, ratusca, ramurica" sau spune ceva rapid si in mod repetat.O poti face fara dificultati?
4.Incearca sa citesti o eticheta cu scris mic.Ai dificultati?

Oricand poti suna la 112 daca dupa testele de mai sus observi rezultate anormale.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Pot sta într-un picior, am încercat pe fiecare picior în parte. Am ridicat și bratele deasupra capului, le am rotit, și sus, vertical, nu vad diferențe. Am spus orice in mod repetat și nu ma încurc, am încercat sa citesc o eticheta și vad. Acum ma doare în zona inimii...

| Radandam explică (pentru Floridori):

Durere în zona inimii și o respirație cu putina dificultate, acum nu mai simt presiune acolo pe falca, ma doare și stomacul înțepături...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Eu cred ca este vorba de autosugestie pentru ca te panichezi si iti creezi singur stari de anxietate.
Ce motive ai sa crezi ca o lovitura usoara ar putea cauza lucruri atat de grave?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Am tot citit pe net ca și unii oameni care s-au dus fără simptome au depistat acolo făcându-le un ct sau rmn ca ar avea un hematom, care dacă mai stăteau câteva ore le putea fi fatal... Acum un AVC de la debut cât poate dura în medie? 1 ora?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Stomacul poate sa doara si din cauza medicamentelor, dar si pentru ca poate ai mancat o felie de tort in pluswinking

| Radandam explică (pentru Floridori):

Cat poate dura un AVC?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Depinde...Poate dura cateva minute sau cateva ore.Depinde de cauze, de varsta, conditia fizica etc.

Intrebarea mea este: de ce cand au facut CT nu au fost sesizate hemoragii sau hematoame?

| Radandam explică (pentru Floridori):

1.Poate nu s-au văzut, dacă nu mi-au făcut cu substanță de contrast
2. Poate mi s-a format hematomul la câteva ore după ce am făcut CT ul...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

1.Poate, dar in cazul asta, daca ar fi fost ceva, ar fi fost minuscul si neinsemnat.
2. Daca ai facut CT dupa 24 de ore, este destul de dificil sa nu fi aparut la CT si sa se fi format dupa.
Asta ar fi insemnat sa existe semne ale traumei si ele nu exista.
Acum eu nu vreau sa te superi. Judec dupa rezultatele pe care ti le-au dat si atat.In plus, lovitura a fost una usoara din cate am vazut ca explici in alta intrebare si cred ca abia, abia ai un cucui, daca il ai happy

| Radandam explică (pentru Floridori):

Nu am văzut un cucui, adică eu nu am simțit când ma palpam in spate ca ar fi mai mare, nu am avut cucui.Acum nu știu, cred ca nu am făcut AVC totuși, dar e posibil sa l fac și sa fie doar semne acestea. Ar trebui sa fac un RMN, dar în weekend n-am unde, doar în spital, și acolo nu știu ce sa mai zic...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Eram sigura happy
Daca nici macar o umflatura superficiala nu exista, cum poti sa crezi ca poate fi ceva mult mai grav?
Nici craniul si nici creierul nu sunt chiar atat de sensibile incat sa se ajunga la o problema atat de mare din cauza ca te-ai lovit usor.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Radandam):

Cred ca dacă te gândești prea mult
la asta începi sa suferi de anxietate. Stai linistit totul e ok, rău era dacă aveai simptome și nu ieșea la CT. Nu mai citi de pe net ca la ei pana și o banala migrena poate fi vreun semn de tumora. Ești ok happy.

| Radandam explică (pentru Nirvanaaa):

Pai niște simptome as avea, și ma sperie faptul ca la CT nu a ieșit nimic, pentru că l-a făcut fără substanță de contrast și ma gândesc ca nu sa văzut vreun hematom sau cheagurile de sange

| Radandam explică (pentru Floridori):

M-am trezit, deci deocamdată nu cred ca am făcut AVC, sau poate am făcut fără sa am consecințe...

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Buna dimineata! Eu cred ca nu ai facut deloc happy
Si stii ce mai cred? Ca ar trebui sa incerci sa te relaxezi si sa nu iti mai faci astfel de ganduri fixe pentru ca daca asa reactionezi in cazul fiecarei situatii, oricat de neinsemnata, nu vad cum ai putea avea o viata linistita.Este vorba de prea mult stres pentru nimic si daca nu este o situatie izolata, aceste lucruri pot degenera.

| Radandam explică (pentru Floridori):

În 2009, actrița Natasha Richardson făcea schi în apropiere de Quebec când a căzut și s-a lovit la cap. Părea bine și s-a întors la hotel, unde a intrat pe picioarele ei și a vorbit normal. Câteva ore mai târziu, Richardson s-a plâns de o durere de cap severă. A fost dusă cu elicopterul la un spital din New York, iar câteva zile mai târziu, a murit din cauza unei hemoragii cerebrale.

Cazul lui Richardson a speriat mulți oameni care au ajuns să creadă că o mică lovitură ar putea aduce moartea. Unele știri au inclus și termenul terifiant non-medical „sindromul vorbește și mori".

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Exact! Deci a avut o durere severa de cap...Dar nu poti sa nu ai simptome deloc.
Din cate am inteles eu, pe tine nu te doare atat de tare capul. Durerea severa se refera la o durere aproape insuportabila.
In plus, este o diferenta.Acea femeie a cazut (nu stiu ce inaltime avea dar minim de la 1, 50m) si a existat un oarecare soc in urma caruia creierul a avut o miscare de accelerare-decelerare (adica a fost zgaltait bine laughing ), iar daca persoana avea deja anumite probleme din trecut sau lua medicamente care favorizeaza sangerarea, atunci este posibil ca lucrurile sa fi luat o astfel de intorsatura.
Dar tu deja ai un CT care arata ca este totul in ordine.

De exemplu, eu am pe piciorul drept, in zona meleolei laterale (cam o jumatate de centimetru mai in fata) o pata mai inchisa la culoare unde pielea prezinta o oarecare tumefiere.Te provoc sa cauti pe internet ce as putea avea si apoi iti zic eu ce am.Ce zici, reusesti sa imi pui un diagnostic de pe net? happy Asta ca sa poti vedea ca in cazul diagnosticelor, internetul nu este cea mai buna sursa pentru ca te poate induce in eroare sau te poate nelinisti fara motiv.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Nu reușesc. Mi-a luat bunica mea tensiunea ca a fost asistenta medicala și am 12, deci e bunalaughing) nu știe întâmplarea bineînțeles. Dar când simți ca ai avea un AVC, ar trebui sa ai tensiunea mai mare, nu?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

E buna! happy
Doar ca idee, tensiunea ridicata nu este un simptom obligatoriu al accidentului vascular cerebral, dar hipertensiunea arteriala (mai rar si hipotensiunea) poate sa apara in cazul si/sau sa fie cauza unui AVC ischemic.Iar tu te gandesti la un AVC hrmoragic, ceea ce e diferit.Asta doar ca informatie, pentru ca tu oricum esti bine happy

Ca idee, acum vreo 2 ani, in vara, eram cu o prietena la un targ. Aveam niste sandale finute si pata aia de care iti spun, se observa daca te uitai atent.Adevarul e ca in saptamana aceea nici nu prea hidratasem zona (stii vorba aia cu "fa ce zice popa, nu ce face popa"? Este valabil si in randul medicilor laughing ) si s-a apropiat de mine o doamna in varsta si mi-a spus ca ceea ce am eu este tromboza, ca nepotul dansei a invatat-o cum sa isi caute bolile si simptomele pe internet si a vazut ea, este documentata si stie.Si mi-a spus ca atunci cand apare acea pata, am un cheag de sange care in maxim o luna ajunge la inima si mor.Mi-a zis ca un anumit ceai din ierburi ma vindeca (sincer nu imi mai amintesc despre ce plante a zis, in plus eram in vacanta in afara Romaniei si barierele lingvistice au influentat si ele happy )Mi s-a parut destul de ciudat ca ajunsese la o concluzie si la un diagnostic doar vazandu-ma in acel targ si am decis sa fac o cautare pe Google pentru a vedea daca asta apare.Am fost surprinsa cand am vazut ca tromboza era cel mai neinsemnat diagnostic pe care mi-l punea Google.M-am amuzat oarecum pentru ca acea pata nu este altceva decat punctul in care ma sprijin cand stau turceste.De cand ma stiu, de 30 de ani, am obiceiul de a sta asa mai tot timpul sau chiar daca piciorul stang imi este intins in pat sau stau pe scaun, piciorul drept este in permanenta in acea pozitie, flexat de la genunchi, sub piciorul stang.In timp, s-a creat acea eroziune (ca sa nu mai zicem ca dupa mult timp de stat asa si circulatia este compromisa in acel punct laughing ). Doar atat!
Ceea ce vreau sa zic este ca internetul poate fi o sursa de informare, dar trebuie sa stii sa selectezi acele informatii. Daca ar fi sa te iei dupa tot ceea ce scrie acolo, ar trebui sa crezi ca mori intr-o saptamana.Corpul uman este vulnerabil, e adevarat dar nu este atat de sensibil pe cat cred unii oameni.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Voiam sa iti spun, ca am omis, cu 5 zile înainte sa ma lovesc am folosit ultima aplicare a gelului polar frost. Pentru ca aveam la piciorul drept, musculatura slăbită și trebuia sa fac recuperare se kineto. Poate afecta asta în vreun fel sa fac vreun cheag de sânge?

| Radandam explică (pentru Floridori):

Dacă nu pățesc nimic pana luni, ma gândeam sa ma duc la o clinica privata sa îmi fac un angio rmn, dar voiam sa te întreb, dacă fac angio rmn fara substanta de contrast se poate vede hematomul acolo? Sau vasele de sânge? Bănuiesc ca ai idee despre astea

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Nu ar putea influenta in acest fel.
Cand am zis de medicamente, in cazul actritei de care ai pomenit, ma refeream la alte categorii.
Eu cred ca nu ai absolut niciun motiv sa fii ingrijorat.

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Daca ai prea multi bani si nu ai ce face cu ei, accept donatii laughing laughing laughing
Aceasta metoda este folosita pentru evaluarea arborelui vascular venos si arterial.Substanta de contrast ajuta doar in cazul in care se doreste examinarea conformatiei anatomice a venelor si arterelor precum si a peretilor vasculari. Fara substanta de contrast se poate analiza doar fluxul vascular.

Desigur, tu faci cum crezi ca este mai bine dar nu stiu daca merita sa dai banii degeaba pe o astfel de investigatie care nu este tocmai una ieftina sau foarte accesibila.

| Radandam explică (pentru Floridori):

Mai pe scurt, se poate vedea vreun hematom, sau vas de sânge spart? laughing laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Își poate da seama ca nu e ceva în regula?

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

laughing mai pe scurt, fara substanta de contrast se poate vedea doar fluxul vascular, deci daca ar exista un cheag sau o ocluzie (un blocaj) s-ar putea vedea.
Pentru formarea hematomului subdural trebuie sa existe o ruptura a unei vene sau artere, iar asta se poate vedea cel mai bine cu substanta de contrast.Dar in cazul angio-RM, sustanta de contrast folosita este gadoliniumul si este analergogen, deci nu ai motive de ingrijorare.
Hematomul subdural in sine este detectat cu ajutorul CT si la tine este totul in regula.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Radandam):

S-ar fi văzut și fără. Dacă nu ți-au făcut cu substanța înseamnă ca medicii nici nu au pus aceasta posibilitate de ceva grav. Simptomele apar și in urma acestei anxietăți ca ai putea avea ceva. Cu cât de gândești mai mult parca ai simți câte ceva. Dacă te liniștești vei vedea ca vor dispărea.