| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara,

Vă rog tare mult sa mă ajutați.
Pe 21 octombrie am avut ultimul ciclu, începând din acea zi am luat anticoncepționale Belusha 7 zile până pe 27 octombrie la care am renunțat din cauza reactiilor adverse, greață, sâni sensibili dureri...pe 28 am avut contact neprotejat, nu ne-am protejat deloc, pe 26-28-31 octombrie. Apoi nici pe 9-11-16-23 noiembrie. Ovulația am avut pe 8 -9 Maxima. Pe 22 noiembrie am avut o pata roz, pe 23 o pata maro, pe 24 un absorbant slim destul de plin cu sânge maro, pe 25 iar puțin sange roz și pe 26 mult mucus transparent cu o culoare rozalie frumoasă și am mai avut două zile ceva sânge roșu aprins puțin de tot.
Pe data de 15 noiembrie am făcut primul test, era pozitiv cu liniuță roz timp de 5 zile. După care au devenit tot mai ușor vizibile s-au evaporat deoarece am mai făcut de atunci teste, toate negative, dar am simptome tot mai accentuate de sarcina. Am 3 copii și avorturi spontane și medicamentoase. Dar așa ceva nu am pățit din cauza că nu am luat niciodată anticoncepționale. Și mă gândesc să influențeze testele fals-pozitive din cauza medicamentelor antidepresive in urma unui stres puternic?! Oare să fiu însărcinată? Ne dorim copilul mult de tot. Doream sa fac o ecografie transvaginala pentru inceput sa nu fie o sarcina extrauterina, am înțeles că testele fals negativ te păcălesc și sunt mai credibile de a fi însărcinată decât cele fals pozitive. Nu am înțeles totuși cate săptămâni as avea de sarcina daca sunt? Deoarece am doua prietene și au spus că primul test de sarcina a aparut pozitiv doar după 6 săptămâni. Nu mai știi cum e căci am 45 ani și fiecare sarcina e diferită. Doar că pe 8-9 sigur am avut ovulația, iar pe 15 imediat aveam test pozitiv cu liniuță roz. Apoi pe 22 am crezut că e implantarea sau a fost un avort spontan fiind mica sarcina, poate 2 săptămâni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi luni la medicul tau ginecolog, la consult!

| Lory78 a răspuns (pentru Bula):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Am sa merg săptămână viitoare sigur. Sărbători fericite!?

| Lory78 a răspuns (pentru Lory78):

Mă scuzați pentru acele semne de întrebare, scriu pe graba și mesajul era mai jos. Offf. Sărbători fericite!?

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti fi gravida, iar sarcina se numara din ziua cand ai ramas, adica de la ovulatie.
In orice caz, daca esti alergica la anticonceptionale si nu mai vrei copii, de ce nu folosesti prezervativul?

| Lory78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bună din nou,

cine a spus că nu își dorește copii?! Poate că că e contrariu la ce gândiți. Daca am luat anticoncepționale este că nu eram sigura de relația care o am. Apoi indiferent cum va fi eu nu doresc să avortez. Iar celelalte sarcini au fost ori spontane, sau cu probleme dezvoltarea copilului, depinde de bărbat mult. Eu nu am refuzat o sarcina niciodată. Daca nu ați citit cap-coadă nu vă exprimați total greșit. Nu sunt aici pentru a da explicații dar nici să fiu luată la întrebări dacă nu puteți da un răspuns. Nici măcar nu știați ce înseamnă o sarcina chimica! Despre ce vorbim?! Adică dacă am avut sarcini în stare de oprirea evoluției normal că se poate ajunge la avort sau sarcina extrauterina. Sărbători frumoase!?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mi-ati răspuns diferit la un alt mesaj...pare că nu aveți experiență totuși și dați sfaturi inutile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lory78):

Spui ca ai deja 3 copii dar nu esti inca in stare sa-ti numeri saptamanile de sarcina?
Ma rog, cam multe neconcordante aici si minciunele, pentru o femeie matura de 45 de ani, care ar trebui sa se stie sigur cum functioneaza o sarcina, cum se numara saptamanile de sarcina samd.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am experienta la ce?
Sunt femeie matura, cu copii...

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Le știu pe toate,stai cuminte,da și când iei pentru prima dată anticoncepționale și calculăm cu o fi și o păți,deoarece poate fi N cazuri, ciclu peste sarcina, dereglare hormonala, și multe altele, și indiferent cum e copilul e o binecuvântare de la Dumnezeu. Nu crezi că după 25 de ani de nașteri când eram de 18 ani omul mai uita și apoi nu toate sarcinile sunt la fel?! Chiar și o naștere e diferită și a treia a fost cea mai dificila pentru mine când se spune că naști mai ușor după o naștere, doua ....Am prietene in alt oraș și comunicăm prin WhatsApp, e posibil si un avort până la 3 luni dar daca trec de 6 săptămâni cu brio e totul ok. Apoi după implantare după câteva zile e riscul mare sa pierzi o sarcina la vârsta mea. De aceea daca scriu aici e doar pentru încurajare care contează mult, nu am nevoie de comentariile tale de astfel de gen. Din contra sunt foarte relaxata, dar când lume rea și în preajma sărbătorilor mi se face silă și în necunoștință de cauză. Plus anticoncepționale îți dau efecte adverse, apoi laimplantare nu toate femeile au sângerări și seamănă cu un avort spontan dar deoarece am avut teste pozitive și după sângerare negative. Apoi e posibil sa fi rămas în 28 oct imediat după renunțarea anticoncepționalelor. Poate de astea le-am și luat ca sa avem un copil deoarece ramai repede după întreruperea lor. Ești foarte departe de experiență și îmi spui mie de experiență?! Am mai văzut caz da al meu la care doamna era complet derutată și nu mai știi ce să crezi. Plus eu am ovulație dureroasa și chiar și după ciclu, poți avea și ovulație de două ori pe luna daca nu știai. Apoi multe modificări s-au întâmplat, de altfel nu apelam aici stimata doamna sau d-ra!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am trebuii mai multa intelepciune la varsta asta.
Saritul din barbat in barbat nu este normala, mai ales la anii tai cand mai ai deja 3 copii cu diversi barbati, de care ar trebui sa te preocupi mai mult, decat sa faci altii copii cu posibile boli sau handicap din cauza varstei foarte inaintate.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Și copiii mei sunt doua fete de 22 respectiv 24 ani și un nepoțel de 1 an și un băiat de 26 ani. Despre ce vorbim aici de experiență când aici vorbim despre vârstă, o sarcina, poate nu și nu am mai pățit așa. Apoi nu e treaba D-voastră in stabilirea de relații. Nu mi-ai crescut copiii. I-am crescut singura de la o anumită vârstă, că bărbați sunt destui care sa zică că sunt tati doar, nu și să-si daca datoria de in părinte. Așa că despre ce comentam aici? Despre viața personală?!?
Pentru asta cred că sunt altfel de website-uri

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rezolva-ti problema personala si nu incerca sa agati un barbat facandu-i un copil, ca te lasa cu el si tot pleca, mai ales daca il nasti cu handicap la o varsta atat de inaintata, cand medicii din lumea intreaga avertizeaza asupra lor.
Ma asteptam ca o femeie matura, de 45 de ani, trecuta prin experinte cu ciudati care au parasit-o (asa cum spui aici), lasand-o singura sa-si creasca copii, sa nu mai repete greselile tineretii, acum la batranete, cu alt barbat culesc de prin cine stie ce locuri ciudate.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Auzi cucoana cine ți-am cerut explicații legat de viața mea intima?! Fac câți copii mi-a da Dumnezeu!?
Și apoi cred că vorbești despre tine având în vedere că vorbești că am copii cu nu știu câți bărbați. Și dacă aș avea care e problema ta?! Am o feblețea a mea pentru copii dar la câtă răutate ai in tine mă mir că au așa o mamă nu știu cum i-ai crescut. Că și fiica mea cea mica de 22 de ani gândește mai bine decât matale care e la Facultate la Medicina și cea mare la Drept și în MAI! Ai grija ce cuvinte folosesti că incepi sa dai in infracțiune și în necunoștință de cauză pot să-ți fac o plângere de toată frumusețea. Până și copiii mei își doresc sa mai am in copil indiferent cum e, suntem creștini și e problema fiecaruia ce face cu viața sa! Nu te-am luat la întrebări despre viața personală. Poate vreau un copil și bărbatul îl arunc la maica sa și atunci tot problema ta e?! Sau eventual ți-l dau ție, eu am nevoie de copil indiferent cum mi-l da Dumnezeu. Mai ales că mi-am pierdut și mama pe 6 Decembrie 2020. Vorbești prostii, gândește înainte să scrii ceva! Nu vorbeam la per tu dar se pare că trebuie să mă dau după cum vorbești! Să nu te raportez! Baftă la dat informații mai departe!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Femeie mă faci să rad sincer? Ai probleme serioase, ești frustrată. Apoi cred că e ceea ce ai pățit tu. Eu las un bărbat și cu 10 copii daca as avea, cred că esti o visătoare ...scrie ce dorești, cat nu cunoști o persoana nu ai dreptul sa judeci și nici atunci doar Dumnezeu! Dumnezeu să-ți de-a minte!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnzeu ti-a dat si minte si ar trebui sa o folosesti, ca esti femeia matura!

| dullcat a răspuns:

Mai intelept e sa mergeti la medic.

| Lory78 a răspuns (pentru dullcat):

Mulțumesc frumos.

| Lory78 a răspuns (pentru dullcat):

Citesc de o luna zi și noapte astea. Apoi am avut peste 10 sarcini cum spuneam și toate au fost cum știam eu. Deși erau diferite. Doar că mă derutează lăsarea anticoncepționalelor care dau efecte secundare și știu doar când a fost ovulația și când ar fi fost implantarea, dar mă gândesc să nu fie o sarcina chimica in stare de evoluție oprită. Avort nu e, că am mai avut la 3 săptămâni un avort spontan în UK și am sângerat cate puțin 10 zile,chemasem ambulanta,nu știam ce e si au spus că am pierdut o sarcina crying Mă gândesc și că luase medicamente in perioada aceea fiind mai stresata la cursuri la școală, și sa arate testul fals pozitiv. Deși am aratat la Dna Doctor testul a spus că nu e pozitiv, unul dintre ele cel cu banda, pe cel caseta se vedea perfect roz și roșu liniuțele primul test pozitiv. Apoi după ce s-a oprit acea implantare, să zicem avort spontan sa fi durat cam 7 zile cu sânge maron puțin și roșu și sânge roșu deschis? Doar un absorbant alin a fost destul de plin când m-am trezit peste noapte de culoare maro. Dar la final era substanță gelatinoasa cu roz frumos...și am citit că durata de implantare poate dura ai între 2-7 zile. De obicei trei zile. Deși la mine se oprise brusc apoi sângerarea și am avut apoi acea consistenta gelatinoasa transparenta circa o săptămână de formarea dopului gelatinos, apoi se schimbase înspre ușor galben și încet acum am un lichid subțire transparent sat am uneori dureri de uter și ovar drept și pofte mari, sâni care azi m-ai intepat ușor și sensibili, temperatura corpului fierbinte, uneori în scădere normala. Nu mai înțeleg ce e? Și dacă ar fi sa vina menstruația pe când ar veni daca e o dereglare hormonala pe baza anticoncepționalelor întrerupte? Pe 18-20 decembrie?!?

| Lory78 a răspuns:

Apoi mi-a spus Dr mea ginecologa că nu se mai ia Belusha demult. Dar mi-a prescris acum 5 ani și nu luasem doar acum. A zis că nu se mai i-au demult acelea Doamne ferește. Cauza fiind reacțiile adverse mai multe poate și la vârsta mea deși sunt pentru persoane peste 35 ani îmi spunea pe atunci.

| sonia1258 a răspuns:

Buna! in primul rand ar trebui sa te linistesti, nu e un motiv sa fii agitata.Ai rabdare sa mai treaca 1-2 saptamani si mai fa un test, oricum va doriti copilul, uneori si testele duc in eroare, de obicei daca esti sigur insarcinata si testul arata pozitiv ar trebuie si dupa daca faci test la fel sa iasa pozitiv, e posibil sa fie si o dereglare hormonala din cauza ca ai intrerupt incorect anticoceptionalele, tot ce trebuie sa faci sa ai rabdare sa mai treaca timp si fa un test iar. Succes!

| Lory78 a răspuns (pentru sonia1258):

Și eu asta mă gândesc că e doar o dereglare hormonala, dar sa nu afecteze sarcina sper, daca este. Apoi eu rămân foarte repede știe Dna Dr. Ieri făcusem 5 teste de sarcina,banda, stilou,caseta, mai ieftine mai scumpe și toate pozitive și m-am întristat mai ales că mă odihnesc destul, mă hrănesc adecvat, și mă feresc de stres chiar daca am școală, adică dau BAC-ul acum la 46 ani in vara anului viitor și învat cu pasiune. Va mulțumesc pentru răspuns. Să vedem cum rezolv cu dânsa că avem tare multe de rezolvat financiar și spre liniștea mea voiam o eco transvaginala care costa cam 125 Ron am citit pe internet și se vede daca e măcar un bob de mac, un embrion un viitor bebe. Ador bebeii și când văd mămici pe strada cu copii sunt innebunita, plus al meu nu are copii și el și-l dorește mult. Din luna mai încercam să rămân și nu am rămas și cum am lăsat anticoncepționalele cum am aceste simptome din 27 octombrie, tot mai accentuate. Va mulțumesc frumos? Doamne ajuta.
Am sa revin cu răspuns când fac consultul, sper de sărbători Dumnezeu să ne de-a acest cadou, aceasta binecuvântare mai ales că eu am pierdut-o pe mama pe 6 decembrie de Moș Nicolae, cum spuneam când eram copii?

| anonim_4396 explică (pentru sonia1258):

Mulțumesc frumos. Da eu calculez de la Ovulației săptămânile, doar că am citit despre o scurgere gelatinoasa cu puțin roz, apoi am mai avut doua zile de sânge roșu puțin de tine doar pe hârtie igienică și dacă a fost un avort spontan la o sarcina atât de mică clar că mă gândesc și avort și implantarea care a avut loc la 12 zile. Am mai avut implantare dar nu așa, doar puțin la duș de maroniu într-o zi in rest așa că acum nu. De aceea mă duce în derută deși anticoncepționalele au ieșit cu siguranță din organism după 2-3 zile cum citisem deoarece luasem doar 7 zile. Am vrut copilul, amândoi, am avut o neînțelegere de două luni apoi a revenit cu scuze etc și am spus că mă protejez că era indecis sau speriat nu știu, că unii bărbați reacționează diferit la început mi-a zis și Dna Dr ginecologa mea. Apoi anticoncepționale aveau reacții adverse și probabil că am rămas si am simptome. Daca a fost o pierdere ar trebui sa îmi vina ciclu până pe Crăciun și dacă e o sarcina sa se vada la test doar la 6-7 săptămâni. Dar cum sunt persoane și persoane pe aici ...in loc sa te ajute te stresează, și eu stau departe de orice stres. Deși nu mă afectează persoanele necunoscute că fiind și arogante și mari știutoare de tot.