| anonim_4396 a întrebat:

am si eu nevoie urgent de un raspuns sad. Pe data de 20 Februarie am avut ultima menstruatie. Trebuia sa imi vina apoi pe 20 Martie, nu mi-a venit si ulterior am luat un test de sarcina, prima liniuta a fost rosie a doua rozalie. Din cate stiam am crezut ca sunt insarcinata. La doua saptamani am mai facut un test si acela a iesit pozitiv, ambele linii rosii. Nu am avut niciun fel de simptom si acum in data de 14 Aprile mi-a venit menstruatia. Este posibil sa fiu gravida? Si daca da de ce mi-a intarziat menstruatia o luna apoi mi-a venit? Este posibil si sa fi pierdut sarcina? Am foarte multe cheaguri de sange care curg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa astepti nimic, trebuie sa mergi la ginecolog acum, in noaptea asta, mai ales daca pierzi o sarcina. la varsta ta, a astepta pana maine poate fi echivalent cu imposibilitatea de a mai purta copii vreodata. Daca esti insarcinata si faci avort spontan, testul de sarcina poate fi pozitiv inca 3 luni de-acum inainte, iar sangerarea poate dura cateva saptamani, timp suficient sa faci o infectie mortala si sa ajungi la ginecolog prea tarziu.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti insarcinata si esti in momentul in care sarcina sufera. e posibil sa o pierzi, dar cu ajutor medical e posibil sa o si pastrezi. Insa, in ambele situatii, trebuie sa te vada urgent un ginecolog, la camera de garda a unui spital. Chiar daca pierzi sarcina, sangerarea poate fi atat de masiva incat sa-ti pierzi chiar viata si, in plus, in uter pot ramane resturi care se pot infecta. Orice avort spontan impune supraveghere ginecologica.

| DeeaMariia a răspuns (pentru Brigaela):

Am 17 ani, nu vreau sa pastrez sarcina. Exact in ziua in care trebuia sa ma duc la ginecoloc mi-a venit menstruatie, mama mi-a zis ca este posibil sa o fi pierdut daca imi curg cheaguri, chiar nu stiu. Ar trebui sa mai iau un test sau sa astept sa merg la ginecolog dupa menstruatie. nu imi curge foarte mult, ii curge normal ca la fiecare ciclu.

| DeeaMariia a răspuns (pentru Brigaela):

Pai da dar cum sa merg. plus ca fiind cu menstratia nu ma controleaza nimeni.

| Brigaela a răspuns (pentru DeeaMariia):

Daca mergi la urgenta, spui ca ai doua teste de sarcina pozitive si acum sangerezi cu cheaguri, te vor interna de urgenta pentru consultatie, analize, ecografii, etc. Unde ai auzit tu ca o femeie care sangereaza e lasata sa moara fiindca nu o consulta nimeni din cauza ca sangereaza?
Cum sa mergi? Cu un taxi sau cu masina unei rude. Cum ai merge daca ai incepe sa sangerezi abundent si ai lesina in 5 minute si ai intra in stop cardiac in inca 5 minute?

| Brigaela a răspuns (pentru DeeaMariia):

Nu trebuie sa astepti nimic, trebuie sa mergi la ginecolog acum, in noaptea asta, mai ales daca pierzi o sarcina. la varsta ta, a astepta pana maine poate fi echivalent cu imposibilitatea de a mai purta copii vreodata. Daca esti insarcinata si faci avort spontan, testul de sarcina poate fi pozitiv inca 3 luni de-acum inainte, iar sangerarea poate dura cateva saptamani, timp suficient sa faci o infectie mortala si sa ajungi la ginecolog prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ohoa, care-i faza,accepta-ti situatia, mai vrei sa copilaresti? dar se vede ca ai o maturitate, nasti copilul, il cresti, si il educi, succes si sanatate!

| DeeaMariia a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa il nasc de la varsta asta. Nu fac copii sa ii chinui, eu am scoala de terminat.

| anonim_4396 explică (pentru DeeaMariia):

Da de ce te-ai cardit? inconstient, sunt sigur că vei fi o mamă eroină

| darrio2007 a răspuns (pentru DeeaMariia):

Cand ai facut sex nu te-ai gandit in primul rand la asta? Cata minte puteti avea! Pentru cateva minute de placere suferiti toata viata.Asa e cu mintea de pe urma.