| fliropf a întrebat:

Buna seara! Vreau să știu sigur, anticoncepționalele opresc temporar cresterea chisturilor, ele reaparand după oprirea luării acestora sau dispar pentru totdeauna? Sunt foarte speriata. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chisturile apar si cresc datorita hranei sarace in vitamine si minerale.
Bineinteles ca anticonceptionalele pot ajuta dar numai temporar, fiindca odata eliminate anticonceptionalele, chisturile continua sa cresca, fiindca nu se elimina cauza care le produce, adica hrana nesanataosa pe care o mananci zilnic.

Schimbarea dietei de mancare, bogata in multe fructe proaspete, legume si carne sanatoasa, pot duce la reducerea chisturilor ovariene si eliminarea lor completa.

Se evita in totalitate: prajelile, tocaturile, afumaturile, salamurile, carnatii si orice vine gata de mancat din pachet sau punga. Snaks-urile, fast foodul si orice este prajit, sunt interzise!

Hrana sanatoasa si benefica pentru a elimina chisturile si a nu mai favoriza cresterea lor sunt:
- supe si ciorbe gatite in casa cu multe legume si carne
- legume gatite si cate o bucata de carne slaba sau peste
- fructe proaspete intre mese.

| Nirvanaaa a răspuns:

Anticoncepționalele țin in limite normale nivelurile hormonale care au acțiune asupra chisturilor.
Dar nu te speria de ele. Sunt din ce in ce mai multe femei care au. Nu e motiv de panica. Păstrează legătura cu medicul curant, mergi la controalele solicitate de el, ia tratamentul și va fi bine.

| Floridori a răspuns:

Anticonceptionalele nu stopeaza in mod direct cresterea chisturilor ovariene.
Acestea regleaza nivelurile hormonale din organism, hormonii fiind principalii responsabili de cresterea, stoparea, evolutia sau involutia chisturilor ovariene.
Cu ajutorul unui tratament corect cu pastile AC, dereglarile hormonale din prezent se vor estompa, determinand si involutia chisturilor.
Practic, prin acest tratament, cauza principala a aparitiei chisturilor si anume dereglarile hormonale, va fi eliminata, sau cel putin ameliorata.

Chisturile pot sa reapara numai in conditiile in care ulterior tratamentului, dereglarile hormonale vor persista.

Multa sanatate!

| haileewatson a răspuns:

Medicul tau ginecolog ce ti-a zis?