| RoseAndBiia a întrebat:

Cat slabesc daca mananc numai fructe, legume, ciorba de legume si iaurt degresat?
Nu intelegeti prin asta ca ma infometez, o sa mananc vreo 900 de calorii zilnic.
Si nu mananc fructe care ingrasa mult gen pepene cirese etc...
Plus daca fac 30 de minute de sport pe zi? Pot sa slabesc 20 de kg in 5 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In mod sanator 20 kg le dai jos intr un an. Normal e sa dai jos 2 kg pe luna cam asa

| RoseAndBiia explică (pentru suntserios):

Cea mai buna prietena a mea a mancat doar o rosie pe zi si a slabit + foarte putin sport si a slabit in 3 luni 20 de kg. Si dupa a inceput sa manance normal si nu s-a ingrasat deloc :\ debia dupa 6-7 luni cand manca 2500-3000 calorii pe zi si o ciocolata pe zi si foarte multe dulciuri debia atunci s-a ingrasat ..deci.

| suntserios a răspuns (pentru RoseAndBiia):

Si ce? asta inseamna ca are un organism sanatos?

stii ce inseamna sa pierzi 20 kg intro perioada atat de scurta prin aceste tampenii de diete? Inseamna in primul rand sa privezi sistemul imunitar de resusele de nutrienti de care are nevoie, inseamna ca organismul tau incepe sa consume resurse din masa musculara (inclusiv cea cardiaca) care poate provoca boli, inseamna sa te deshidratezi (uneori chiar severe), inseamna sa privezi oasele de calciu si alti nutrienti necesari.

daca prietena ta a facut prostia si nu a patit numic nu inseamna ca vei avea norocul asta si tu... oricum e treaba ta ce faci

| RoseAndBiia explică (pentru suntserios):

Nu vreau sa ma infometez ( crede-ma si daca as incerca n-as putea mai bine ma pui sa alerg 7 ore pe zi dar sa ma las de mancare? NICIODATA ). Doar ca ea facuse un program INSANITY WORKOUT 29 de zile a slabit doar 2 kg si cand se infometase fara sport ghici 20 de kg straight face
Si alimentatia este 75% si 25% sportul. Deci degeaba fac sport dar fara dieta nu? Chiar vreau sa slabesc pana la inceputul lui mai vreo 8-9 kg. Si de infometat nu prea o fac adica mananc cat am nevoie acum nu simt foamea.
Daca as manca (pe timpul scolii) la 6; 30 o felie de paine cu icre sau ceva in genu' ( mi-e greu sa ma las de paine macar o felie pe zi sa mananc atat ) apoi o banana. Pe la 9-10 o portocala si pe la 12 alta portocala. Si la 14:30 o supa de cartofi. Iar pe la 16:00-17:00 ( un morcov, un iaurt, o portocala depinde dintre astea ) nu de alta dar de la 16:00 ma apuc sa fac cardio o ora pe zi si nu mai am asa pofta de mancare. Si la 18:00 masa de seara ( dar nu o salata si atat..sa zicem legume mexicane, pui fiert cu piure sau peste la gratar, orez fiert etc ) +1 l apa pe zi ( mai mult nu pot, incerc) crezi ca as reusii sa slabesc atat? Ti se pare asta infometare? Eu una n-o simt.
Si ( 18 minute sarit coarda + 25-30 minute alergat ( + alte exercitii insanity grele fara oprire ) + niste chestii cardio de pe youtube 9 in total o ora si ceva pe zi ) e supra antrenament? Chiar vreau muult sa slabesc lunile astea ( plus mi-am amintit..fiecare mancare stau pe ea si 30 minute s-o mestec inainte in 2 minute era gata nu mestecam nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu slabesti daca maninci numai fructe, legume, iaurt. Stiu un barbat care a luat proportii, practic s-a umflat numai de la fructe si legume. Cauta un regim echilibrat, sa nu-ti lipseasca nimic dar nici sa nu fie cantitati uriase de mincare. Si multa miscare. Doar 30 de minute nu ajung decit pentru intretinere.

| Ely3434 a răspuns:

Mama a tinut un regim : 3 zile iaurt, branza, lapte degresat; 3 zile fructe si legume; 3 zile carne foarte slaba fiarta + alergat. In 3-4 luni a slăbit 25 de kg :*. Succes la slăbit. E mai bine regimul tău pentru ca mananci echilibrat. O sa slabesti repede. Dar după ce slabesti nu înseamnă ca trebuie sa te duci direct la fast-food.

Cel mai bine incerci dieta Weight Watchers: http://www.divahair.ro/......t_watchers
Poti sa mananci ce vrei dar in limita punctelor. Daca vrei sa stii cate punte are fiecare aliment poti intra aici: http://weight-watchers.slabute.ro/
Poti slabi cam 14-18 kg in 6 luni.E mai bine decat sa slabesti brusc intr-un timp scurt.

| eMLisi a răspuns:

Cate kg si ce inaltime ai?