| wrzzer123 a întrebat:

Buna,siguritatea cu fara prieteni poate duce la depresie si stari neplacute?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Daca ai parte de lipsa de socializare si lipsa de conectiune cu cel putin cineva pe care il simti aproape de sufletul tau, da, te poate duce spre depresie, stand doar in casa sau fiind tot singur, fara nimeni. Ai familie?
Trebuie sa iti faci amici, colegi de scoala, mergi sa voluntariezi, iti iei un job, poate un / o partener/a de viata etc.
Viata e frumoasa daca alegem sa cautam, sa vedem si sa traim din ea.
Nu conteaza numarul de prieteni, ci calitatea lor. Unul singur poate fi de ajuns, doar sa fie potrivit, pentru ca, cu acel unul singur, poti vedea lumea toata.

| wrzzer123 explică (pentru Sophieka):

Taman acestea o am, cum pot rezolva?

| Sophieka a răspuns (pentru wrzzer123):

Ce spui sa te inscrii la voluntariate? Sau la cursuri de ceva anume, dans, pictura, un sport anume, o limba straina etc.
Ce spui de site-urile de socializare?
Sau despre drumetii in natura? Sunt persoane care organizeaza in grupe astfel de activitati. Cu exceptia voluntariatului, cam toate sunt contra cost. Nu stiu nici ce varsta ai. Daca esti major, ce spui si de un job, care pe langa ca te va pune sa socializezi, iti va aduce si un venit. Dar daca esti minor, ia in considerare una sau mai multe din exemplele date?!
https://haisasocializam.ro/despre-noi

Sper ca am putut putin macar sa te ajut.

Ei, si ce mi-a venit acum in minte. Poti sa faci o intrebare aici pe TPU, cu cine e din localitatea ta, si ar dori sa socializeze in realitate. Astfel ca, ai sanse sa te intalnesti cu cel putin o persoana de aici de pe TPU.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de fiecare, la mine ar duce că-s dependentă de prezența oamenilor dar sunt și alte persoane care pot sta singuri bine mersi o grămadă de timp fără să se simtă aiurea

| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca nu, nu stiu de unde ti-a venit ideea asta. Nici o sansa.

| Werrich a răspuns:

Bună, nu neapărat. Decât sa ai prieteni toxici mai bine studiezi sau te ocupi cu voluntariat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti inconjurat de oameni nu are cine sa te bage in depresie. Singuratatea nu e ceva rau, ba e chiar benefica. Eu daca as putea, as cumpara o insula numai pentru mine si m-as muta acolo departe de toti taranii prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine oamenii ma baga in stari neplacute, nu singuratatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de predispozitie si de modul cum o tolereaza singuraticul ', daca e excesiva da poate duce la depresie, anxietate, chiar si sa aiba realitatea distorsionata adica psihoze. depinde ce alte probleme /devieri de personalitare, predispozitie, poti fi predispus la schizofrenie daca stai numai in casa depinde de context.
stiu ca e o tulburare care te face sa te izolezi la modul extrem, sa fugi de relatiile interumane sa te autoizolezi complet de societate sa nu te intereseze relatiile sociale, acele tulburari se numesc : tulburare de personalitate schizoida, aceasta tulburare este extrem de periculoasa daca nu e tratata si daca individul nu se integreaza de nicinun fel duce la schizofrenie, si mai este tulburarea de personalitate schizotipala si evitanta si astea sunt destul de grave si deseori se confunda cu depresia sau anxietatea fiindca cel suferind evita contactul social de orice fel.
deci depinde de fiecare individ in parte.

| Dana2103 a răspuns:

Asocialii nu mai au depresii

| Catalin77945 a răspuns:

Apai,daca un prieten te tradeaza pe la spate, si aia poate duce la depresie si neplaceri, deci nu e neaparat o regula ca singuratatea baga depresie, dar singuratatea poate duce la anxietate.

| IonutPetre12 a răspuns:

Mai des o persoana ajunge la depresie din cauza altora decat din cauza lui

| DanielBarbu a răspuns:

Bună. Stările respective se manifestă diferit de la caz la caz. Cred că ar ajuta să cunoști mai multe despre sentimentele tale și cum te impactează.

Personal, m-am luptat atât cu depresia, cât și cu anxietatea socială și am beneficat și de ajutor specializat. Pentru că am văzut cât de utilă este psihoterapia, am și făcut niște soluții care să deschidă acest ajutor către cât mai mulți oameni:

- site-ul https://psihologi.suntbine.ro/ - caută prin 59 de specialiști din 21 de orașe din țară pe care îi poți compara până îl găsești pe cel potrivit pentru tine.
- aplicația Android I'm Fine https://play.google.com/store/apps/details?id=app.imfine - E gratuită și are diverse unelte care să te ajute să îți fie mai bine. De asemenea, poți lucra și cu specialiști între ședințe, dacă alegi să te conectezi cu unul.

Sper să îți fie de ajutor ție sau persoanei pentru care ai întrebat.