| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,simt o presiune in mijlocul creierului,amețesc des, am insomnii, azi am adormit pe la ora 5 dimineata, beau valeriana.Nu am idee ce mi se intampla, ce sa fac? Deja am ganduri oribile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
44 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Durerile de cap si insomniile le ai demult? De la ce varsta? Multumesc, sanatate multă.

| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Durerile de cap mi au apărut acum o săptămână, insomniile de 3 luni și ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dar au apărut brusc? Atit insomniile cît si durerile de cap?

| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Durerile de cap au apărut după ce am băut valeriana, insomniile după un stres.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

A deci la tine insomniile sunt pe sistem nervos, i ti recomand sa faci reflexoterapie, si in maximum 6 luni scapi de insomnie, esti din Bucuresti?

| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiu care este cauza exactă a insomniilor, sunt din Rep Moldova, dar de ce simt o presiune in mijlocul creierului? E grav?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tensiunea, daca ai tensiune oscilanta, ia niste cuișoare din supermarket, cuisoarele sunt condimente ca scortisoara, si aceste cuisoare le poti mesteca, ele au rolul de a scădea tensiunea si de a înlătura durerea de cap, bei cafea? Sau cola pepsi? În afara de durerile de cap ce alte simptome ai? Dureri de ochi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cîte kilograme ai?

| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da am dureri de ochi, amețesc, și o presiune in mijlocul capului

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Acum zici tu tot, păi clar durerea de cap este de la ochi, ai tensiunea intraoculara crescută, repede mergi la oftalmolog să te consulte, ai nevoie de picaturi de ochi sa reduci tensiunea, si posibil de ochelari, fa ti toate analizele sa nu ai diabet.

| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dar de ce am presiune in mijlocul creierului?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

De la ochi, ca îi fortezi fara ochelari si durerea rezonează in cap.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tu după paști mergi la control oftalmologic vezi care este diagnosticul pus de medici, si fa ti si o glicemie dimineata pe stomacul gol, cel mai bine caută un spital unde au si cabinet de diabet si oftalmologie sa faci ambele consultatii in aceeiasi zi, la diabet rezultatul il aflii pe loc, i ti ia putin sange din deget si i ti spune asistenta daca ai sau nu diabet, ca durerile de cap pot fi si de la glicemie mare, tu ai purtat vreodata ochelari?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cafeaua si în general cofeina din coca cola ridică tensiunea in cazul in care tu ai de obicei tensiune mică.

| RAY a răspuns:

Poate ai o tumoare, nu stiu, vezi de un rmn

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Cum adică?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Adica o tumoare, o vena, nu stiu

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Mi am făcut RMN acum 2 luni, trebuie sa îmi mai fac RMN?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu, zi-mi cate kg ai, inaltime, analizele de sange

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Crezi am o tumoare cerebrala?

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Crezi ca am o tumoare pe creier?

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Mai andreea sunt ipoteze, nu afirma cv ce nu am scris

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Mi am făcut un RMN acum 2 luni și a ieșit totul Ok, trebuie sa îmi mai fac? Ajutoooorrrr

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Ce sa fac in asa situatie?

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Sa stau liniștita? Dacă am tumoare pe creier? Am 1, 64 și 60 de kg

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Parinti ai?

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Da, spune mi dacă am tumoare cerebrala? Sa îmi mai fac un RMN?

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Sa stau liniștita? Simt o presiune in mijlocul creierului și asta mi-a apărut peste noapte, nu am avut asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la un psihiatru, ca tot ce ti se intampla sunt inventate de tine, odata ce analizele medicale si RMN-ul arata ca esti perfect sanatoasa.

| anonimg a răspuns:

Dacă vei continua să dormi de la 5 dimineața, în curând nu o să mai ai deloc nici gânduri și nici insomnii, și mormântul tău o să fie stropit cu valeriană.
Vrei nu vrei, îți faci program de somn. Te bagi în pat seara și aștepți să te ia somnul, și ajuți organismul prin îndepărtarea oricărui ecran luminos dinaintea ochilor.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonimg):

Ai dreptate, o sa trăiesc foarte putin.Nu am idee de ce am aceste insomnii, dar ce vina am ca nu pot sa adorm? Creierul meu nu vrea sa doarmă deloc.

| sabin89 a răspuns:

Nu te grăbi să alergi imediat la medic. Probabil ai o viaţă prea agitată; sau statul prea mult în faţa calculatorului îţi crează o stare de surmenaj. La chestiile astea doctorul nu are ce să facă. Încearcă să-ţi restabileşti calmul (presupun că l-ai avut cândva) prin orice metodă pe care o ai la îndemână: limitarea timpului stat în faţa monitorului, ignorarea unor conflicte mărunte, ieşit undeva unde există un colţ de natură etc.

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de un psihiatru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa faci un consult medical amanuntit ca sa vezi de unde vin problemele tale, poate fi tiroida poate este o afectiune hormonală si nu in ultimul rînd fara supărare pot fi probleme psihice, i ti trebuie o tomografie computerizata la cap, ca medicul sa vada exact deunde provine aceasta tulburare a ta de somn, si acele gînduri care te macină, ai prieten? El nu te poate ajuta sa treci peste aceste insomnii si gînduri?

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Nu am avut niciodata un prieten și am 18 ani, poate ca sunt urata. Nu am idee de ce am aceste insomnii, acum simt o presiune in creier și amețesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

În poză esti tu?

| Andreeaioan115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da,aveam 11 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ar fi bine sa pui o poză actuală sa te vedem si noi, multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai ieși și tu puțin afara din casa sa îți oxigeneze creierul, cumpărați un câine și ieși mereu cu el la plimbare +sport făcut regulat

| SoareDaniel a răspuns:

Cred ca bei prea multa cafea sau cola. Apropo, nu inteleg de ce te desconsideri asa, pariez ca ai niste trasaturi frumoase happy

| stancuprint a răspuns:

Buna, vorbeste cu parinti tai despre aceasta problema sau suna de pe net un cabinet mediacal sau un medic de familie imediat. Eventual poate esti deja inscrisa la un medic de familie. Ai grija!

| Ingerfararipi333 a răspuns:

Buna Andreea! Am 18 ani, sunt fata, si aceleasi simptome le-am avut si eu acum ceva timp. Eu am ajuns la ORL la Marie-Curie cu ambulanta (pentru ca ameteam de nu ma puteam tine pe picioare si nici sa ma intind nu puteam pentru ca se invartea totul cu mine) iar acolo mi-au facut un consult specializat la urechea interna si am fost diagnosticata cu VPPB. Mi s-a dat tratament pentru o luna de zile si mi-am revenit. Acum declar, ca nu mai am nicio problema! Acum in legatura cu problema ta, vad ca ai mai multe simptome, si nu se stie sigur de unde provine problema ta mai exact. Eu ti-am spus ''povestea neplacuta'' prin care am trecut timp de 3 ani de chin si ameteli zilnice, acum tu trebuie sa iti faci toate analizele ca sa afli sigur. Poate fi incepand de la tumori pe creier (desi nu cred) pana la doar o simpla anemie/sau probleme oftalmologice. Te sfatuiesc sa incerci sa nu te mai panichezi si sa iti faci ganduri inutile in cap pentru ca ele nu exista, crede-ma ca daca continui in ritmul acesta poti ajunge la atacuri de panica sau chiar mai rau! De asemenea incearca sa te pui mai devreme la somn. Parintii tai ce zic?

| Andreeaioan115 explică (pentru Ingerfararipi333):

Dar dacă rezultatele mi au arătat acum 2 luni ca nu am tumora, acum pot sa stau liniștita? Eu ma tem oricum de tumora.

| Ingerfararipi333 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, stai linistita, daca ar fi fost se vedea la RMN.