| Andreeaioan115 a întrebat:

Dacă am tumoare cerebrala,simt o presiune in creier,amețesc des, am insomnii? Ce sa fac? Sa îmi mai fac RMN

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
59 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu ai. Presiunea e de la oboseala ca nu dormi cum trebuie

| Simpatic a răspuns:

Ti-am zis ca nu ai cancer sub nicio forma.
Boala ta este un psihica, si trebuie mers la psihiatru, cu tratament adecvat o sa scapi de aceasta afectiune!
Ai boli inchipuite si asta pot fi datorate sau in legatura cu anxietatea! Si ipohondria si teama nejustificata de anumite boli decurc dintr-un deficit redus de substante ale creierului in speta serotonina si dopamina.
Deci un medic psihiatru te va ajuta!
Ti-am mai spus de cateva ori dar nu vrei sa intelegi.
Daca dupa RMN ti s-a spus ca nu ai nimic iar tu crezi in cotinuare ca ai o tumora, este de plans.
Nu ai nicio tumora!

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Pai de ce simt o presiune in mijlocul capului? Parca ma apasă creierul, nu ma simt prea bine.

| Simpatic a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ai fost la neurolog? e bine sa mergi la un consult neuro
nu uita sa iei si analizele (capturile ) RMN-ul cu tine!

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Ok

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai tumoră cerebrală de unde le scoti? Ti am zis ce ai, probleme cu ochii, mama ta nu vede ca suferi? Ea de ce nu te duce la medic?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ieri ti am spus pentru durerile de cap cauzate de tensiune mare cumpăra de la supermarket de la raionul condimente cuișoare, si le ti pe limbă sau le inghiti cu apă si in cîteva minute tensiunea se va reduce, numai minca sărat, si mergi la oftalmolog, roaga o pe mama ta sa te duca saptamana viitoare sau peste două saptamini cand se termina sarbatorile pascale, dar cuisoare le poate cumpăra online de oriunde, Carefour mega image, lidl, auchan.Nu ai tumoră, scoate ti prostiile din cap.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai fetita, ti-ai facut deja un RMN acum 2 luna de zile si NU ai nimic!
Tu esti ipohondra, inventezi boli si iti inchipui ca le ai.
Mergi fetita la un medic PSIHIATRU, ca tu ai nevoie urgenta de medicatie specifica!

| minrest a răspuns:

Nu ai. Ai putea sa faci, ca sa fi linistita, dar apoi o sa te gandesti la alta boala; ce faci, faci toate analizele?

| aXy99 a răspuns:

N-ai nicio tumoare, ai ipohondrie.

| Donsavas a răspuns:

Tumora nu apare si nu creste aiurea asa, din senin. Dacă rmn a iesit normal, înseamnă că nu ai tumori. Repet, nu apar peste noapte! Ele apar in ani de zile si de cele mai multe ori nu aduc simptome decât în faze tarzii cand se pot vedea la RMN.

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

O persoana de aici a zis ca e posibil sa am tumora.

| Donsavas a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dacă aveai, vedeau medicii. Persoana care ti a zis e clarvazator?

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Nu i-am spus ca are, ipotetic i-am spus ce ar putea cauza, dar nu are, are anexitate, atacuri de panica

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Sa stau liniștita? Amețesc des, simt o presiune in mijlocul creierului îmi fac griji.Am insomnii, am obosit de toate chestiile astea.Sunt puternica.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cati ani ai? Iti iei tensiunea? Bei alcool\cafea? Fumezi? Ai tot timpul sau in anumite momente simti mai puternic? Ai vorbit cu medici? Ce au zis?
Sunt foarte multi factori si esti foarte vaga in ceea ce spui, asa va variante vin diverse, ceea ce nu te ajuta absolut deloc pentru ca unele te ingrijoreaza si poate ai ceva pe baza de stres, deci se accentueaza cand citesti pareri de aici sau te autodiagnostici de pe internet.

| Andreeaioan115 explică (pentru AlexCristi97):

Simt presiune in creier in anumite momente, amețesc destul de des, am insomnii.Am 18 ani.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Identifica momentele si daca au legatura cu altceva. Poate stai prea mult in fata ecranelor, poate ai doar insomnie, poate ai probleme de vedere... Ai vorbit cu medici? ei ce zic?
Am inteles simptomele, dar nu te mai concentra si stresa atat pe ele, ori vorbesti cu un medic, ori identifici daca au legatura cu altceva din viata ta, dar sa stai concentrata doar pe ele si sa te stresezi nu ajuta.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Si pari foarte stresata tinand cont ca ai pus mai multe intrebari si mereu repeti simptomele.

| Andreeaioan115 explică (pentru AlexCristi97):

Daca am o tumoare? Stiu ca mi am făcut RMN dar totuși...

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Incep sa cred ca de fapt presiunea in cap e chiar in capul tau, adica nu exista, e indusa.
Nu mi-ai raspuns daca ai vorbit cu medici desi am intrebat de 3 ori, deduc ca nu ai vorbit si ca te-ai auto-diagnosticat. Daca te uiti pe net, si tusea spre exemplu e simptom comun pentru sute de afectiuni dintre care 2-3 fatale, dar cel mai probabil cand tusesti e doar o mica raceala sau au baut rece.
Asa ai si tu, probabil ai avut tensiunea ridicata candva de la o cafea sa zicem si de atunci ai atacuri de panica fara sa iti dai seama si traiesti in stresul ideii posibilitatii unei afectiuni si asta iti da senzatia de presiune si nu te lasa sa dormi noaptea. Daca aveai tumoare se vedea la RMN.

| Andreeaioan115 explică (pentru AlexCristi97):

Crede ma am insomnii inainte sa cred ca am ceva la creier, am avut un stres și de atunci pur și simplu organismul meu nu vrea sa doarmă, creierul meu se trezește după doar 1 ora de somn.Nu am idee ce se intampla cu mine.Am fost la un neurolog

| RAY a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Tensiunea?

| SoareDaniel a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Vorbeste cu parintii si du-te la urgente, nu mai amana. Presupun ca nu faci exces de cola sau cafea, tocmai ce te-am intrebat, in fine, dar daca nu ai viciile astea, e clar ca ai o problema, ce trebuie acum verificata.

| SoareDaniel a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu prea e normal, ceva asemanator am patit si eu odata, o luasem razna cu cafele la locul de munca mai ales pe schimbul 3 si aveam somnul dat complet peste cap, si ma trezeam cu o durere cumplita pe partea stanga la cap, dar mi-au disparut dupa ce am renuntat la cafea si cola.

| Andreeaioan115 explică (pentru SoareDaniel):

Nu beau cafea nici cola.Ce problema crezi ca am, tumoare cerebrala?

| Andreeaioan115 explică (pentru RAY):

Tensiunea e Ok

| Donsavas a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Dacă aveai tumora se vedea la RMN SI EEG

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Chiar nu am idee de ce am aceste insomnii, amețeli, stiu ca va deranjez și sunt o persoana insuportabila.Maine ma duc la medic de urgentă.

| SoareDaniel a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Https://www.affidea.ro/......agnostic/, citesti aici, cu toate ca nu vreau sa te sperii si mai tari

| Andreeaioan115 explică (pentru SoareDaniel):

Nu mi se deschide linkul, ce scrie acolo? Adică am tumora cerebrala?

| Donsavas a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Poti incerca sa iei betaserc pentru ameteli. Insomniile sunt si de la amețeală, exista un sindrom care cuprinde ameteli si insomnie in neurologie.

| SoareDaniel a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu ai nimic, acolo sunt doar niste simptome si din ce ai scris pe aici nu trebuie sa iti faci griji. Apropo nu stiam ca mai exista si idioti pe site-ul asta ca Random Pie, nu il lua in seama

| alinaa765 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Buna, poate m-ai putea ajuta si pe mine…Pana la urma ce au avut? Ai putea citii te rog ultima mea intrebare? Seamana cu ce ai spus tu

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu făcusei unul acum 2-3 luni?

| Andreeaioan115 explică (pentru supadeceapa):

Da am făcut acum 2-3 luni, sa mai fac RMN, simt o presiune in mijlocul creierului și îmi este frica sa nu fie o tumoare cerebrala.Sincer.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu zic să mergi la psihiatru și să-i spui că ai astfel de fixații periodic (cum a fost și cu flamanzitul, și cu vârsta de 18 ani, acum asta). Pentru că e important să știe, ca să îți poată pună un diagnostic corect.

| JicaContra a răspuns:

Nu, sa te duci la doctorul de familie
care te v-a trimite la doctorul de... tarate intre urechi, ASA CUM AI TU!
iar el iti v-a da RMN pe care nu o sa il platesti (numai vreo 800lei costa) si apoi v-a decide ce sa iti faca

de ce ai tarate intre urechi, IN MOD EVIDENT AI O PROBLEMA LA CAP, dar vii aici si ne intrebi pe noi... ajutorii de bagatori in seama, "ce sa faci"

si ca sa intelegi de ce sunt asa de vehement, intrebarea ta suna cam asa:
"am fost impuscat si am un glont in stomac, sa iau un ceai de menta sa imi treaca?!?"
doar ca la tine e mult mai rau, e cu, capul nu cu stomacul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai anxietate cauzata de ipohondrie nu tumoare cerebrala laughing ți am zis ieși mai des afara nu mai sta în casa și citeste toate bolile ca îți faci singura rău, e normal sa te doară capul dacă ai insomnii de 3 luni de zile asta nu înseamnă că ai tot felul de boli închipuite. Maine poimâine vei ajunge sa suferi de sindromul studentului la medicina dacă continui asa, relaxează-te, ciocnește un ou cu familia, mănâncă niște prăjiturele gândește pozitiv nu te mai gândi la ce e mai rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah ce amuzant si inteligent esti ca esti ultimul alcoolic, drogat si handicapat si te crezi cool cu asta... Daca iti arde de a fi handicapat pe TPU, du-te langa handicapatii tai boschetari pe strada si drogheaza-te acolo si taci in hristosul ma-ti de gunoi care sta pe ajutor social.

| aimullah123 a răspuns:

Ce dracului faci Andreea? Scuza-mi expresia, mai e si ziua de paste.
Pai te apuci sa iei toate bolile la rand sa vezi daca le ai sau nu?
Ti-am zis de 10 mii de ori ca nu esti bolnava si ca totul e de la anxietate.
Ai fost la psihiatru asa cum ti-am recomandat?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Da am fost, ideea ca după aceste insomnii simt o presiune in creier și deja amețesc, situația mea se inrautateste.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai si ce ti-a zis psihiatrul, ti-a dat tratament medicamentos?
Ce pastile iei acum?

| Andreeaioan115 explică (pentru aimullah123):

Mi-a dat niște antidepresive și nu le beau.Ideea ca simt o presiune in cap și amețesc, ma tem sa nu am tumoare cerebrala mai ales după atâtea insomnii. Trăiesc un coșmar, stiu ca va deranjez.

| aimullah123 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cum se numesc antidepresivele sau substanta activa din ele? Si de ce nu le iei?

| AlexCristi97 a răspuns:

Tensiunea ti-ai luat-o? E ok?
Faptul ca adormi doar spre dimineata, in ciuda la ce au spus unii la alte intrebari, nu te afecteaza asa de mult cat timp dormi suficient. Eu de 4-5 ani dorm de la 5-6 dimineata pana la amiaza si nu am patit nimic.
Este presiune sau durere? Ai vorbit cu medici? Daca da, ei ce au spus?

| AlexCristi97 a răspuns:

Ba mai rau, eu cred ca nu ai facut absolut niciunul din pasii logici si rationali in cazul in care te ingrijoreaza o astfel de problema, tu te-ai aruncat sa te auto-stresezi pe ideea "daca am x, daca am y", ceea ce inseamna ca ai dat in ipohondrie. Daca nu am dreptate spune-mi, dar daca am dreptate citind 2-3 comentarii atunci e clar ca ai alta problema la cap, in niciun caz o tumoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeaioan115 explică:

Ai perfecta dreptate.Nu te contrazic deloc.

| RandomPie113 a răspuns:

Mersi iubi stii ca te iubesc