| larisa40 a întrebat:

Sotul meu a facut spermograma si a iesit mobilitate=100%imobili, aspect=tulbure, pH=7, volum=5.5ml,rare celule uretrale, relativ frecvente polimorfonucleare, numerosi corpusculi amilacei, rare hematii, spermatozoizi normal conformati 60%, tipici 40%-microcefali, macrocefali, acaudati.Numai FIV cu donator anonim e solutia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca si Laur ca exista posibilitatea FIV cu sperma sotului. Nu sunt specialista in interpretarea spermogramelor, dar mi se pare ca sotul tau are si o infectie nespecifica care ar trebui tratata.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu suna prea bine rezultatul acesta si sotul meu a avut o problema de genul acesta erau anemici nu inaintau putini la nr.mureau pe traseu si parca se numea oligospermie si am fost la urolog si ne-a dat cateva luni de tratament pe baza de produse apicole propolis, polen, miere, vit A, E, mancaruri mai sanatoase si consistente nu prajeli si grasimi etc.salate pe baza de telina multa cruda razalita cu alte legume si nuci putina miere amestecate (erau bune )si APILARNIL FORTE parca i-a dat si cu dieta asta si vitamine in cateva luni i sa dublat nr.de spermatozoizi si mobilitatea de la 40%la60%si i s-a normalizat analiza chiar bine nu mai era problema. Incercati si voi poate se schimba ceva si va fi mai bine

Laur
| Laur a răspuns:

Atata timp cat exista spermatozoizi normal conformati, singurul impediment e imobilitatea (problema a flagelului), deci se poate folosi si sperma sotului pentru FIV. Succes!

| pisi dy a răspuns:

Sa mearga la urolog intai si sa trateze infectia care reiese din analiza( va mai face si alte analize pe care le va cere medicul ). Tot atunci va veti lamuri cat de mare este sansa de a face un copil pe cale naturala sau prin alte metode.Acuma, eu in facultate am invatat ca un barbat fertil are peste 48 milioane spermatozoizi /ml sperma, mobilitate peste 63% si spermatoizoizi cu morfologie normala peste 12%. Eu as zice sa repete analiza cam la trei saptamana dupa prima si sa respecte abstinenta de la sex /masturbare/jocuri /etc cu 3 zile inainte, fara alcool, tutun, iar proba de sperma trebuie sa ajunga la laborator in maxim o ora de la "producere" fara a trece prin temparaturi extreme( asta ucide spermatozoizii si poate de asta au iesit 100% imobili. Normal este sa se recolteze sperma in clinica unde faceti analiza, nu sa bateti orasul cu borcanelul in masina sau recoltat pe la 4 dimineata apoi pus la frigider si pe la 9 plecat cu el la laborator, c-am mai auzit si de astea!).
Draga mea, nu va descurajati, sprijiniti-va unul pe altul, nu va invinuiti si o sa fie bine.Mergeti si la biserica, rugati-va, aveti incredere si in doctori si in voi si o sa vina si bebelusul.
Incepeti cu cautarea infectiei, tratarea ei si dupa aia lucrati la bebelus.
Sanatate si bafta!