| adinani a întrebat:

Poate interpreta cineva urmatorul rezultat la examenul bacteriologic-lama
- relativ frecvente celule epiteliale izolate si grupate in
placarde
- rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
- rari lactobacili doederlein

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Celulele epiteliale sunt normale, rarele celule inflamatorii sunt si ele normale (polimorfonucleare neutrofile), mai ales daca erai cumva la distanta de la terminarea menstruatiei. Lactobacilii sunt normali in vagin, asigura echilibrul local. Sunt cam putini la tine, poate fi efectul unui tratament antibiotic recent sau al faptului ca esti tanara si ai viata sexuala de foarte scurta vreme.

| Grajdieru_Valentina_1989 a răspuns:

Buna ziua! Sunt insarcinata si am primit si eu astazi testul bacteriologic dar la medic merg peste 3 saptamani poate cineva sa mi interpreteze testul?
1-rare celule epiteliale izolate si grupate in placarde
2-relativ frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile
3-relativ frecventi bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
4-absenti lactobacili doederlein
Multumesc anticipat!