| BO0Gdan a întrebat:

am 18 ani si am o intrebare am facut o spermograma si am culoarea spermei alg-galbuie aspect opalescent volum 0, 75 ml ph 7.8 examen microscopic: spermatozoizi relativi rari rare celule epiletiale rare leucocite mobilitate la o ora 30% la4 ore 10% la 24 ore 0% numar 25mil\ml spermatozoizi normal structurati 50% elemente imatura relativ rare elemente efilate raletiv frecvente comentariu: oligozoospermie moderata spre accentuata astenozoospermie accentuata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Oligozoospermie inseamna spermatozoizi putini, iar astenozoospermie inseamna ca spermatozoizii prezenti au motilitate redusa, adica nu se deplaseaza corespunzator.
Ca sa aiba loc fertilizarea, e nevoie de multi spermatozoizi care sa isi elibereze enzimele si sa rupa stratul exterior al ovocitului, pentru ca unul singur sa il poata fertiliza.
Ceea ce ai tu duce la fertilitate scazuta sau chiar infertilitate sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si totusi care-i intrebarea?

| BO0Gdan explică (pentru anonim_4396):

Daca am o problema de fertilitate

| BO0Gdan explică:

Vreau sa stiu daca este normala spermograma sau am o problema de fertilitate