| queneen a întrebat:

Buna, spuneti-mi si mie ce sa iau pentru durerea abdominala/crampe. Astăzi mi-a venit menstruația pe la 4 dimineata cand dormeam si am fost trezita de aceasta durere. am luat un nurofen care abia mi-a ameliorat durerea si dupa mi-am pus o sticla de apa calda pe burta dar as vrea sa incerc si alte metode fara pastile si sunt foarte obosita si ma enerveaza lucrul asta, am si ameteli, ma doare capul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Mananca si alimente bogate in fier - oua, o ceafa/muschi de porc, vita daca iti place, mazare, fasole - sau ia un complex de multivitamine si minerale cu 2 zile inainte sa iti vina, timp de 5 zile.
Incearca si Nospa forte.
Eu functionez doar cu aulin la dureri menstruale si la 7-8 ore distanta bag si un nurofen.
Primele 24 ore sunt horror pentru mine dupa e doar disconfort.
Nu prea sunt eficiente metodele fara pastile cum ar veni, eu am fost diagnosticata cu dismenoree, asta e.

| Zorn a răspuns:

Sunt persoane carora li se potoleste cat de cat durerea daca fac exercitii fizice simple sau daca pur si simplu se plimba. Trebuie sa ai in vedere ca si anumite dereglari hormonale, stresul, lipsa de vitamina k sau faptul ca nu te ingrijesti cum trebuie inainte de perioada asta (de exemplu, stai pe ceva foarte rece) pot sa dea dureri de genul. Eu trebuie sa iau ori un singur nurofen de 200, ori nurofen de 200+ no spa+ Calcidin (calciu cu vitamina k) ca sa se opreasca durerea. Crampele sunt normale, aproape toate fetele au, dar ideea e ca daca devin atat de puternice incat te impiedica sa iti desfasori activitatea zilnica sau durerea ajunge sa iti creeze si alte stari (ameteli, greata), trebuie sa mergi la doctor ca sa iti recomande ceva: ori anumite pastile, ori un set de exercitii, ori un anume regim. Carbohidratii nu sunt foarte indicati, de exemplu.

| AlexMh a răspuns:

Aulin si/sau nurofen forte extra