| EnvyU a întrebat:

Salut, ma doare burta. Ma doare in partea de jos dar nu e durere ca atunci cand te strici la stomac, sunt mai mult un fel de crampe si ma doare cand ma misc sau cand apas.
Ma doare de vineri cand am mancat cartofi prajiti cu ceafa de porc.
Mai mult ca sigur este de la ceafa, este luata din carrefour si am gatit-o pe gratar. Am mancat noaptea si a doua zi ma durea burta dar nu am bagat de seama, am zis ca o fi mai greu sa diger.
Apoi sambata am mancat iar si parca ma doare putin mai tare. Am iesit afara dar nu mi-a trecut durerea, nu stiu ce pastile sa iau.
Daca e sa descriu senzatia, este ca si cand as avea ceva blocat acolo, ma doare si cand ma duc sa urinez. Ce pastile as putea lua sa ma stric la stomac, sau metode babesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jmekerashu a răspuns:

Ai două opțiuni:
- fie nu ai gătit tu suficient carnea și acum trăiești urmările (lucru de care mă îndoiesc);
- fie carnea nu era atât de proaspătă cum scria pe ambalaj

Dar poate fi și o banală indigestie. Mergi la farmacie și cere pancreatin și omeprazol (în comerț pot avea alt nume). Dacă nu îți trece până mâine, mergi la un control. Să fii sănătos!

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Posibil ca durerea sa nu fie neapărat de la mâncare, ci poate sa fie si apendicita.
De aceea te sfătuiesc sa mergi la spital la urgente.
Cat despre carnea de porc, nici la dusmani sa nu o dai. Renunta la ea. Nici cartofii prajiti nu sunt prea departe.

| DenisaO a răspuns:

Ai probleme cu rinichii. Iti sugerez sa mergi la un control sa nu faci pietre la rinichi.

| EnvyU explică (pentru DenisaO):

Eram sigur ca o sa inteleaga lumea gresit cand am zis ca ma doare cand urinez laughing, nu am piatra la rinichi, ma doare cand urinez pentru ca se "dezumfla" burta si apasa pe locu ala la stomac.

| DenisaO a răspuns (pentru EnvyU):

Nu am zis ca ai. am zis sa nu faci.

Cel mai bine e sa mergi la un medic.