| Viorelaa26 a întrebat:

Buna. Stie cineva cat timp dureaza ca sa pleci in concediu de risc maternal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| nevermind1234 a răspuns:

De obicei asta decide medicul specialist =ginecologul. El îți spune dacă este nevoie și începând de când.

| xAngelxy a răspuns:

Durata concediului de risc maternal poate varia în funcție de țara în care locuiești și de legislația specifică din acea țară. De asemenea, regulile privind concediul de risc maternal pot diferi în funcție de angajator și de situația ta personală. În general, concediul de risc maternal este acordat femeilor însărcinate în cazurile în care sarcina sau anumite condiții de muncă pot pune în pericol sănătatea lor sau a copilului nenăscut.

În multe țări, concediul de risc maternal poate începe înainte de naștere și poate continua după naștere, pentru a permite perioada de recuperare postnatală. În unele cazuri, concediul de risc maternal poate fi acordat înainte de naștere pentru o perioadă de câteva săptămâni sau luni.

Pentru a obține informații specifice legate de durata concediului de risc maternal în țara ta sau în situația ta particulară, recomand să consulți legislația locală sau să discuți cu angajatorul tău sau cu un specialist în resurse umane. Aceștia ar trebui să fie în măsură să îți ofere detalii exacte și să te ghideze în procesul de solicitare a concediului de risc maternal.