| traznita a întrebat:

A mai fost cineva in concediu maternal si a lucrat ca si coordonator avon? intampin ceva probleme si avocatul nu stie exact solutia.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

O intrebare simpla:ai contract de munca, inregistrat la ITM si trecut in cartea de munca? S-au platit toate impozitele catre stat?

| traznita explică (pentru pietrean):

In avon nu mi s-a cerut decat o cerere pentru un fel de contract de munca.nu mai stiu cum se numeste acel contract.il primesc in 2 sapt.nu cred ca a fost trecut in cartea de munca oricum.impozitele au fost platite la stat.

| pietrean a răspuns (pentru traznita):

Nu exista sa faci tu "cerere pentru un fel de contract de munca". Daca nu ai contractul incheiat intre ambele parti contractuale, trecut in cartea de munca,nu prea ai sanse sa iei indemnizatia pentru cresterea copilului.Dar nici impozitele,ce te privesc pe tine,ca salariat, ca sa beneficiezi de asistenta medicala, concediu natal, vechime.
Ce ti-am raspuns eu, este doar raspunsulla datele pe care mi le-ai furnizat.Restul,daca ai avocat, poate rezolva el ceva.Cam asta patesc, persoanele "exploatate" de catre firmele, ce se folosesc de oamenii disperati de a castiga un ban(unii sunt naivi).