| gladiatoru5000 a întrebat:

Bună, știe cineva ce trebuie sa faci după ce ai călcat intr-un cui ruginit? Ca mă doare de dimineata, s-a umflat un pic ...Nu pot suna la 112 poate îmi dau ăstia amenda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Oricum ar fi in primul rand trebuie sa dezinfectezi rana (sapun, apa oxigenata, rivanol ) dupa care mergi la medic, de preferat cel de familie avand in vedere situatia din spitale. Daca nu ai vaccinul antitetanos facut (care este valabil 10 ani), vei face acest vaccin. Daca locuiesti la sat unde nu ai cabinet medical sau spital, suna la 112 nu iti da nimeni amenda daca ai o problema medicala, nu am studii in domeniu dar nu este ceva ce trebuie trecut cu vederea!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la spital sa ti se dezinfecteze rana si sa ti se faca vaccinul antitetanos.

| RoCkKiD a răspuns:

Pai hai sa vedem, ai de ales intre o amenda si una dintre cele mai periculoase bacterii de pe planeta.

Cu vaccin ai undeva la 1 din 10 sanse sa mori oricum. Fara e mult mai mare. cu cat incepi tratamentul mai tarziu sanese de complicatii sunt mai mari.

In plus, tetanosul afecteaza mustchii si provoaca spasme extrem de dureroase, nu e cea mai draguta moarte si in mod sigur nu una linistita.

alegerea e la tine dar daca cuiul ala a fost in pamant fa-ti un bine si du-te de urgent la medic.

| TristanTzara a răspuns:

Suna la urgenta. In cazul tau chiar e o urgenta si nu o sa aiba astia nimic cu tine. Daca nu ai sanse destul de mari sa te viziteze o doamna cu o coasa.

| Anonimul2700 a răspuns:

Vaccin antitetanos, suna la 112, eu asa zic, poate fi periculos