| NIGHTFurry13 a întrebat:

Stie cineva daca efortul fizic intens face rau la hipermetropie medie cu astigmatism hipermetropic? (port 3.5 si 4.5 dioptrii si am 15 ani) Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Atita vreme cit nu iti bagi nimic in ochi, nu.

| cristimihailov a răspuns:

Nu se recomanda nasterea naturala cu asemenea dioptrii.

Efortul fizic intens ar trebui sa iei in calcul si alti parametrii ce tin de sanatate: masa corporala, alimentatie, alte boli cunoscute, tensiune, etc.

O legatura directa s-ar putea sa nu fie. In cazul in care cele de mai sus sunt ok.