| Udndiems9274 a întrebat:

Buna, stie cineva daca pot scăpa de rârâială? Îl spun pe r-ul din gat ca Francezii si nu mai suport! Eu vreau sa ma duc la logoped dar parintii nu vor, știe cineva cum sa scap? Am încercat si exerciții dar degeaba...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cauta pe Google! E foarte destept. laughing https://bit.ly/34PnOlu

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai cum este o mostenire genetică nu este un handicap de care trebuie sa scapi.

Răspuns utilizator avertizat
| Celestina003 a răspuns:

Da poți, lecții de dictie, profesoară de dictie, exerciții de dicție... contează cum poziționezi limba pentru a pronunța pe R.

| Udndiems9274 explică (pentru Celestina003):

Dar chiar se poate schimba asta? Sau asa m-am nascut?

| marin1988 a răspuns:

Caută exerciții de dicție pe google și încearcă să le faci cât mai bine DAR cu un creion/pix pe care să-l ții în gură, orizontal. Am făcut exerciții similare în facultate pentru a avea o dicție mai bună. Exerciții de genul: „Rege Paragarafaramus, cînd te vei dezoriginaliza? Mă voi dezoriginaliza cînd cel mai original dintre originali se va dezoriginaliza. Dar, cum cel mai original dintre originali nu se va dezoriginaliza, nici regele Paragarafaramus nu se va dezoriginaliza"
P.s. eu găsesc interesante persoanele care pronunță R-ul din gât ca francezii. happy

| Udndiems9274 explică (pentru marin1988):

Cum adica vreau sa te întreb mai multe au Instagram?

| Udndiems9274 explică (pentru Udndiems9274):

Ai*?

| danielteodor0 a răspuns:

In loc sa ascunzi acest "defect" incearca sa il folosești in avantajul tau. Citeste diverse discursuri sau daca esti pasionat/a de vorbitul in public inceraca sa iti faci tu discursuri si incearca sa pui accentul pe cuvinte cu r sau sa folosești cuvinte cu r pentru a contura.

Daca reusesti sa folosești un defect de vorbire in avantajul tau vei fi mai ascultat/a decat o persoana fara defecte de vorbite