| mihaella100000 a întrebat:

stie cineva la cat timp dupa pilula de a doua zi se pot lua antibiotice astfel incat sa nu ii afecteze efectul? plss:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E de preferat sa-l intrebi pe ginecologul care ti-a prescris-o. In principiu dupa 3 zile, dar nu e bine sa faci dupa ureche

| mihaella100000 explică (pentru Brigaela):

Da.dar problema este ca nu mi-o prescris-o doctorul...

| Brigaela a răspuns (pentru mihaella100000):

Atunci du-te macar acum, in ceasul al doisprezecelea la un ginecolog cat mai bun, sa te ajute sa depasesti nebunia comisa

| mihaella100000 explică (pentru Brigaela):

Dar ce este asa de rau..am intrebare la farmacie..stiu ca nu este buna pentru organism dar era necesara
:d

| Brigaela a răspuns (pentru mihaella100000):

Fiindca este o bolba cu hormoni, fiindca jumatate din femeile care au nevoie nu au de fapt voie sa o ia, fiindca jumatate din femeile care o iau indicata de ginecolog au reactii adverse serioase, iar cateva ajung sa-si piarda capacitatea de a avea copii, sanatatea si chiar viata. Fiindca ginecologul alege, in urma consultatiei ginecologice cel mai potrivit preparat (din cele 3 existente pe piata) si o schema personalizata de adminstrare. Luata dupa ureche poate avea efect contarceptiv zero si doar reactii adverse. Fiindca 6 luni vei avea tot felul de reactii adverse si in aceste 6 luni va trebui sa faci minim 3 consultatii ginecologice amanuntite. Fiindca viata ta nu va mai fi chiar la fel niciodata dupa aceasta administrare, mereu vei sta cu frica in san

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel puțin după 48 de ore după administrarea pilulei de a doua zi.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Dupa cateva zile poti lua, nu cred ca se poate intampla ceva

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că "pilula de a 2-a zi" poate genera efecte adverse chiar şi după 5 zile, ar fi INDICAT ca să NU iei antibiotic timp de 7 zile de la administrarea "pilulei".
Oricum, cel puţin 3-4 zile să fie între ele...

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

După 1 săptămână!