| Tokha a întrebat:

Stiti acele comprimate de Vitamina C? In prospect scrie un comprimat pe zi dar e vreau sa iau mai multe pentru ca sunt gustoase. Poate avea efecte secundare daca iau mai multe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilie_8883 a răspuns:

Stai calma nu are...propria experientalaughing
am mancat vreo 10 intr-o zi. =]. si eram tot mai energicalaughing
te pup:*

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Excesul de vitamina C impiedica eliminarea urinei, iar excesul in mod continuu duce la formarea pietrelor la rinichi si bila. Supradoza de vitamina C poate distruge vitamina B12, reducand eficienta anticoagulantelor, pierderea calciului, cauzand diaree si sangerari nazale.

| Zenithf a răspuns:

Citeste prospectul. Normal, vitamina C nu este periculoasa, dar daca faci exces in mod repetat se poate sa aiba efecte negative, cum ar fi sa-ti mearga burta. @gHelena are dreptate, decat sa iei pastile de la farmacie ar fi mai bine sa mananci fructe.

| gHelena a răspuns:

Ar fi recomandat sa respecti prospectul sau, eventual sa iei un comprimat in plus, pentru ca desi este vorba de vitamine, consumul in exces poate avea urmari neplacute. Daca iti place atat de mult vitamina C, consuma citrice, deoarece sunt mult mai sanatoase decat comprimatele cumparate din farmacii. Un gand bun, Elena.

| aaaa12345 a răspuns:

Una si eu i-au si nu as incerca sa i-au doua

| IoanaEvelina a răspuns:

Iti pot face pofta de mancarebig grin nu cred ca au alt ceva. dar mai bine nu lua mai multe happy mananca o portocala!

| ceraselaadam a răspuns:

Poti lua un comprimat de vitamina C, dar cel mai eficient este sa consumi un fruct/leguma care e bogat in vitamina C. Prefer sa fiu energica de la vitamina C naturala (din legume/fructe) decat din vitamina C "artificiala" (farmaceutica).

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Eu iau 2 mai multe nu stiu ce sa zic nu sunt medic si na dar cum spuneam am si eu dar iau 2 si no problemhappytongue