| AndreeaBianca15 a întrebat:

Bună! Sufăr de depresie de foarte mulți ani și nu știu ce să mai fac. M-am căsătorit cu bărbatul pe care mi l-am dorit mereu, am tot ce mi-am dorit și tot nu sunt fericită. Mi-am atins toate țelurile, casă, mașină, nuntă de vis, și cu toate astea sunt nefericită. Simt că nimic nu are sens, îmi este foarte greu să duc sarcinile cotidiene la bun sfârșit, orice lucru normal mie mi se pare greu. Gătește numai soțul meu, mie mi se pare greu și să mă dau jos din pat. Nu pot dormi deloc noaptea, dorm foarte puțin după amiaza și am coșmaruri. Nu mă încântă nimic. Nu sunt fericită nici dacă merg într-o vacanță, nici dacă îmi cumpăr lucruri noi, absolut nimic nu are sens pentru mine. Psihologul nu mă ajută deloc. Am problema asta de când eram la liceu, dar am crezut că mă voi vindeca cu timpul. Ce să fac? Cum să gândesc? Cum să mă motivez? Nu am nicio traumă, am avut o copilărie frumoasă și nu am niciun motiv să fiu depresivă. Nu înțeleg de ce sunt așa și mă tem să nu ajung să fac vreun gest necugetat. Vă rog ajutați-mă cu un sfat. Cum m-aș putea
motiva? Soțul meu e foarte înțelegător și încearcă, dar tot degeaba. ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te va ajuta medicul psihiatru, sunt sigur. Lipsa de vointa este un simptom al depresiei, dar având in vedre ca te confrunți de foarte mulți cu depresia acesta o devenit cronica,a avansat fiindcă nu ai tratat-o într-un mod corespunzător.
Dacă psihologul nu te-a ajutat,atunci este foarte posibil sa ai deficit de serotonina si domina, antidepresivele au rolul de a restabili acest deficit,de aici și lipsa voinței, cauza poate fi de la neurotransmitatori,dar poate fi și o depresie organica,cauzata de unele disfuncții ale unor organe ce au corelație cu sănătatea creierului.
Depresia nu tine cont de faptul ca ai avut o copilărie ok,ca ai iubit,și ca ai bani,cauzele sunt multiple, uneori este mai dificil de identificat cauza ei.
Chiar unele disfuncții tiroidiene pot duce la depresie, medicii psihiatrii nu știu aceasta chestie, este bine sa afli sa vezi cum stai cu sănătatea glandei tiroide.
Motivația nu vine când vrei tu în depresie, depresia se manifesta sub foarte multe forme, este o boala foarte complexa, si eu ma confrunt cu asa ceva de mulți ani, și nici acum nu am înțeles mecanismele depresiei, este suficient 3 minute sa gândești negativ,și revin simptomele, creierul a căpătat o vulnerabilitate greu de controlat, gândurile mai exact, ele fac ca depresia sa fie greu de înțeles, și sa fie bine tratata.
Cunosc persoane care stau mult mai bine decât tine social, și au depresie de au ajuns în patimile viciilor toxice,nu ajuta statutul social când vorbim despre depresie.
Din punctul meu de verde ar trebui sa mergi la un medic psihiatru și sa urmezi tratament antidepresiv, pana nu apar ideatii de sinucidere, când acestea te vor năpădi îți va fi destul de greu sa scapi de ele.
O alta cauza ar fi : ca te-ai născut cu vulnerabilitate genetica, depresia mai devreme sau mai târziu oricum se declansa.
Depresia cronica iti poate lua toată vointa, energia, starea spirituala pe care o aveai inițial, se cunoaște bine acest lucru, ca are un efect devastator asupra vieții psihosociale.
Du-te la un medic psihiatru fără nici o reținere, dacă vrei sa fi ok, sa nu ajungi leguma.
Multă sănătate, și ai grija de tine.

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Esti in depresie si asta de multi ani, fa ti analizele de sange glicemiile sa nu fie diabetul cauza depresiei de care suferi demult, diabetul atit in cazul barbatilor cit si al femeiilor dă schimbari bruste de dispozitie, de la etape de fericire, la tristete melancolie plîns este foarte inselatoare si perfidă aceasta boală, ce varsta ai?

| oglindasultanului a răspuns:

Mie mi se pare ca cineva face conturi sa pacaleasca pe nestiutori despre cum "tratamentul"ar cauza de fapt "boala".
Daca cazul este real, "perfectul tau sot" poate fi de fapt cel care iti cauzeaza toata problema. Ce cosmaruri ai si ce nu-ti convine? E cam pampalau si iti place actiunea care nu ti-o poate oferi?

| AndreeaBianca15 explică (pentru oglindasultanului):

Ai vorbit să n-adormi.
Mai bine taci că ești penibilă.

| oglindasultanului a răspuns (pentru AndreeaBianca15):

Tu cu munca ta la **** lui.

| Nirvanaaa a răspuns:

Psihologul nu te ajuta dacă tu ești împăcată cu viață ta, și nu ai trecut prin traume pe care trebuie sa le repari. Sigur tot ce ai acum ți-ai dorit? sau ar mai fi ceva la mijloc pe care nu ai reușit sa îl atingi?
În cazul asta se recomanda vizita la psihiatru. Probabil și analize hormonale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar incep astia cu analizele lor cu sange cu dracu si lacu. astia care zic asa nu au trecut prin asa ceva. starea aia ii o stare gen n ai chef de nimic sa vb cu oameni nu te inteteseaza mai nimic iti trebuie pat liniste si sa stai plictisit in lumea ta., mie mi o dat pastilele Xeroxat is pentru sa ti dispara starile alea de negativitate nu stiu sa ai chef sa iesi afara. eu iau de o luna si sa stii ca n am mai avut starea aia de anxietate. nu zic sa iei da in cazul meu asta mi-a dat psihiatra asa eram si eu ca tine fara chef d nimic putea sa inceapa 5 razboaie nu ma interesa pe mine., pat sa am Netflix si trandaveala., ar mai fi ceva da ii prea public si nu ma risc sa scriu., in fine

| AlexCristi97 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu ar trebui sa isi faca analize de sange? Depresie e pana la urma un dezechilibru al neuro-chimicalelor care poate fi din cauza unui alt dezechilibru in corp. Diabetul intr-adevar poate fi o cauza, ai avut vreodata o cadere glicemica si dupa ce ai mancat ceva dulce sa iti revii instant?
Pastilele tale Xeroxat (xanax probabil) dau dependenta pe termen lung, eu n-as apela decat in cazuri extreme, vad xanaxul ca si cum faci curatenie bagand totul sub covor, la un moment dat trebuie sa ridic covorul sau faci asta toata viata.

Referitor la intrebare, schimba si psihologul, poate nu e adecvat nevoilor tale sau poate nu a reusit sa descopere un alt lucru care iti genereaza starile de care esti inconstienta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Analizele o sa i iasa perfect pariu pe ce vrei. xeroxat nu i ca si xanax ca nu dormi de la el da cam pe acolo eu cel putin daca ma chemi afara ies da inainte imi puneam tel pe silent am chef de viata cat de cat ma mai iau atacurile de panica cateodata cica le am dupa covid de aia mi-a dat xeroxat si vad ca mi au trec si starile cum descrie ea

| AndreeaBianca15 explică (pentru AlexCristi97):

Toate analizele îmi ies bune, la cap cred că am ceva...
Mulțumesc mult pentru răspuns! O să merg al alt psiholog sau psihiatru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaBianca15):

To start with, imi pare rau pentru problema descrisa.
Iti pot recomanda sa incerci fara ezitare alt psiholog dar (daca gandurile derapeaza intr-o directie neprotrivita sau care te-ar putea pune in pericol) poti lua in considerare, fara rusine sau teama de a fi judecata, o consultatie la un psihiatru sau o prezentare la camera de garda/consultatii a oricarui spital de psihiatrie (pentru Buc iti pot recomanda mai specific).
Depresia, ca boala, este foarte bine cercetata si investigata. Nu mai are rost sa discut despre serotonin-levels si altele caci toate info sunt astazi la doar un click distanta.
Ce apreciez si este foarte bine pentru tine, este ca ai "insight-ul pastrat" si constientizezi pe deplin starea in care te situezi (nu este vorbim despre stari de negare si nici nu cautam motive).

Iti doresc succes si... stay positive! happy cu siguranta vin si zile mai bune.

| danieltulcea84 a răspuns:

Te pot ajuta. Vorbim în privat.Trimite nr.tau pe e-mail tulceadaniel@gmail.com. îmi fac timp și vorbim într-o seară. Sper sa îți fiu de ajutor!