| CasianAndrei a întrebat:

Anul acesta am Evaluare Nationala. Învăț zilnic dar nu am un ritm constant adică intr-o săptămână învăț mai mult și lucrez iar în alta lucrez mai puțin și nu am deloc chef de invatat. Cum m-aș putea face(motiva)sa lucrez zilnic și sa învăț mult.Și va rog sa îmi spuneți cum sa îmi organizez timpul pentru a învățată pentru școală și cel pentru.E.N. Părinții mei au meserii f. bune și au pretențiia sa iau peste 9.50 la fiecare. Acest lucru nu îmi este imposibil deoarece sunt ambițios dar în unele zile nu am chef sa învăț pentru.E.N deoarece sunt obosit după școală. Eu dorm dupa amiază ce îmi recomandați sa nu mai dorm ca sa am timp de invatat pentru examen. Părinții mi-au zis sa nu îmi mai dau silința la fel de mult la toate materiile și în schimb sa învăț din greu la română și mate.Ce îmi recomandați? (Sa mă motivez ca sa învăț )

1 răspuns:
| vocea a răspuns:

Salut pai o sa trebuiasca sa respecti cativa pasi:
Folosește culori multe si rescrie propozițiile pe care le ai de invatat sau frazele
Pasul asta e opțional dar este util : o agenda, un planner, un caiet mai gros in care sa scrii toate lectiile pe care le ai de invatat
Ca sa poti invata mai usor ( stiu ca suna ciudat ) trebuie sa inveti in aceeasi camera mereu
Un alt sfat util ar fi sa inveti maxim pana la ora patru
Daca vrei poti dormi inainte sa te apuci de invatat o jumătate de ora sau o ora
In camera im care inveti trebuie sa ai liniste
Ok acum pasul asta este cam ciudat in sensul ca este o superstiție : nu manca in timp ce inveti pentru ca se spune ca iti mananci mintea
Ia scurte pauze de maxim 15 minute si recreeaza-te ascultand muzica sau mancand ceva bun sau hidratandu-te
Sper ca te-am ajutat