| Laura789 a întrebat:

Sunt constipata de 7 zile. Nu pot sa fac. Mentionez ca am 11 ani. I-am spus mamei si a aspus ca maine vom merge la spital crying Dar mie mi-e frica. Am auzit ca pentru constipatie se face clisma. Imi puteti explica cum se face si daca este dureroasa? Sau ce ar putea sa-mi faca altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sweet1515335 a răspuns:

Ai incercat supozitor cu glicerina? Nu a avut nici un efect? Vezi ca pentru constipatie trebuie sa iti pui 1-2 supozitoare si sa astepti cat de mult poti (practic, te duci la baie cand nu mai poti sa tii).

Clisma inseamna introducerea de apa (nu stiu daca nu mai are si alta substanta in ea) in colon, prin fund, cu scopul de a-l "curata". Nu stiu daca doare fiindca nu am experienta cu asa ceva (in orice caz, nu doare rau), insa e o metoda eficienta de curatare. Iti mai poate face o ecografie abdominala eventual (nu doare de loc, doar iti pune un tranzistor ca un plastic pe burta si il plimba).

Incearca supozitor cu glicerina, pune unul sau doua si apoi asteapta cat poti, 30-45 de minute...
Daca ai frecvent probleme cu constipatia consulta un medic gastroenterolog ulterior.

Bafta :*

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Incearca cu tarate cu apa, cu fructe, iaurt. Nu este dureroasa clisma, este neplacuta.

| Chimied a răspuns:

De ce nu iei laxative?