| andreeadeeathebest a întrebat:

sunt disperata! nu stiu ce sa ma fac. am fost la solar si am o alunita sub san, care dupa sedinta se misca si a iesit ceva negru pe ea. mi-e foarte frica sa nu fie cancer de piele.
am fost de foarte multe ori la solar! ajutorrrr

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnaMalina22 a răspuns:

Te rog sa nu dusperi! Poate acolo din cauza transiparetie sa acumulat ceva sau..intradevar e cancer.Eu zic sa consulti un doctor si sa vb cu parintii.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte posibil sa fie un cancer de piele. Melanoamele apar pe alunite, iar mersul la solar creste de zeci de ori riscul. faptul ca alunita s-a modificat este un semn de alarma. Nu inseamna ca ai cancer, inseamna doar ca este foarte posibil (mai ales ca ai risc foarte crescut si faci parte din populatia cu probabilitate mare de a dezvolta cancer de piele ca urmare a obiceiurilor nesanatoase). dermatologul iti poate spune ce ai de facut, dar e important sa ajungi repede. E posibil ca alunita sa fii suferit doar niste modioficari precanceroase si simpla scoatere a ei sa te vindece (alaturi, evident, de incetarea expunerii abuzive la ultraviolete)

| alessia5158 a răspuns:

Nevii(alunitele) care sufera modificari (de forma, dimensiuni, culoare) sunt considerati atipici si au un risc crescut de malignizare. Ar fi bine sa ajungi la un medic dermatolog in vederea examinarii de specialitate.

| doctoressa a răspuns:

E indicat sa te vada un medic dermatolog in viitorul apropiat. Intr-adevar, UV folosite la solar sunt foarte agresive pentru piele, de aici si riscul crescut de malignizare.
http://www.i-medic.ro/blog/despre-boli-melanomul-cancerul-pe-care-il-vezi