| вυттєяƒℓу a întrebat:

Buna!
Sunt fata, am 12 ani si de vreo doua zile tot imi apar cosuri pe frunte, pe obraji si pe barbie. Nu am multe, dar nici putine...as vrea sa stiu ce pot face ca sa'mi treaca sau sa nu imi mai apara in continuare.eu sunt disperata si cand imi apare un cos. dar acum.straight face
Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lasă disperarea!
Posibil să vină menstra.
Nu pune mâna pe față, un tonic antiseptic și tinctură de propolis.
Sănătate.
Pa, pa.

| waXonwaXoff a răspuns:

Mie putin imi pasa daca imi apare vreun cos.Am tratamente dar mi-e lene sa le urmez. Or sa treaca de la sine.mai bine fac altceva cu banii.

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.
Daca pana acum nu ti-a venit ciclul, este normal sa ai cosuri.
Daca ai ciclu, du-te la farmacie.
Nu te da cu creme in prostie.
Poate asa este firea ta, fizionomia ta.

O seara placutahappy

| Shinen a răspuns:

Buna!
Si eu trec prin aceeasi situatie cu tine. Eu am 14 ani. Am fost la dermatolog, m-am dat cu tot felul de creme. Dar nimic.Nu vreau sa te descurajez. Eu acum folosesc fondul de ten in cantitati mici dar nu ti-l recomand.
Cel mai bine ar fi sa intrebi la o farmacie de o crema anti-cosuri sau sa vizitezi un dermatolog impreuna cu mama ta.
Succes!
Pa, pa.

| EuDelia a răspuns:

Bunahappy
asta eu o problema normala a pubertatii si a adolescenteihappy

si eu am cosuri si am incercat multe metode de a scapa de ele

solutii scumpe, mai putin scumpe
cunoscute sau mai putin cunoscute

toate au functionat pe moment si imi ziceam
"gata, am gasit solutia"

dar pe urma imi apareau iarstraight face

panaa la un moment dat cand mama mi-a zis ca as putea sa incerc ceva natural

mia adus o cutiuta cu argila...argila naturala special pentru anumite tratamentehappy
dupa prima data dupa ce am folosit-o am ramas uimitahappy

pielea imi era fina... iar o parte din cosurile ce le aveam miau disparut:X

de atunci ma dau cu argila pe fata in fiecare searahappy

til recomand si tiehappy

mie imi e de folos iar pretul a fost 50 de lei
poate ti se pare cam scump dar iti garantez ca merita baniihappy

Succes in continuare si nu uita ca aceasta este varsta in care cosurile fac parte din viata noastra

chiar daca nu vrem:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tratament pe care l-am folosit si am fost multumita de el absolut de fiecare data(l-am folosit si cu intreruperi)a fost Zineryt, pe care-l poti incerca si tu(daca nu ai facut-o pana acum), dar doar dupa un control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine).

| sweetydeea a răspuns:

Buna:*:*

Si eu am avut muuulte, multe cosuri.

Deci eu mi-am cumparat creme cu nisip. de ex : Clear Skinwinking Ee fff bunwinking adica mie mi-a fost de fOlOs pretul nu e mare in gen de : 12 leithinking cam asa... daca nu iti trece poti sa iei 4 aspirine le pasezi in ceva apoi pui o lingura de apa si pui peste ele si apoi te dai si stai cam jum de ora, iar apoi te speli bine cu apa din abundenta. crede`ma va merge ti le v-a usca:*:* bafta te-am pup`at:*

| SimonaA7 a răspuns:

Buna! si eu am 12 ani si am cosuri... mie mi-au aparut cosuri din clasa a 4 a. Nu te ingrijora deoare ce cand vei creste mai mare iti vor trece singure (dai fundita?)