| maria40055 a întrebat:

Buna sunt fata, am 13 ani si am 60 kg, 1, 50 cm. Recunosc ca ma alimentez foarte prost apa beau doar cand mie sete, nu fac miscare des maxim 3 ori pe săptămână. Eu am probleme cu glanda teroida si cu picioarele asta ma împiedica sa fac sport. Toata vara am avut 50 kg si ma alimentam sanatos faceam miscare adica alergam 5-6 cercuri, ridicam scarile si mergeam mult pe jos. Mama s-a intors in tara si gatea doar mancare gustoasa iar eu mancam cam mult. Am inceput sa manic din nou multa paine si dulciuri, la care renuntasem! Ce as putea sa fac sa ajung la 40 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa ai vointa si sa realizezi ca iti pui sanatatea in pericol.
Renunta la paine/dulciuri si hidreateaza-te corect!
Redu portiile de mancare/manaca putin si la 3 ore.
Seara manca ceva usor si dupa ora 18 nu mai mananci nimic.
Sarbatori fericite happy

| cristimihailov a răspuns:

Incearca sa te uiti si pe ideea de crestere in inaltime...

| Oana92 a răspuns:

In primul rand sa mergi la medic si sa iti rezolvi problema cu tiroida. Avand astfel de probleme orice ai face ar fi in zadar. Plus ca risti sa iti agravezi boala daca ti regim fara supraveghere medicala.

Ar fi bine sa scazi din cantitatea de dulciuri si paine si sa faci miscare, asta sigur nu iti face rau. Dar este esential sa mergi la medic.

Sanatate!

| Madesz a răspuns:

Mananci fructe. Faci miscare cel putin 30 de minute zilnic. Am si eu 13 ani. Am 40 kg happy