| Anisoaraaa0 a întrebat:

Buna,sunt fata am 14 ani și puteți să-mi ziceți niște diete de ingrasare? Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| irezistibilul a răspuns:

Eu cred ca cea mai buna solutie este sa vorbesti cu un medic sau cu un nutritionist. Nu manca tot felul de porcarii ca sa te ingrasi fiindca nu este sanatos sa mananci in felul asta. Apoi ai 14 ani, s-ar putea sa mai iei in greutate odata cu inaintarea im varsta. Tu mananca mereu tot din ceea ce face mama ta, o sa iti spuna corpul tau cand nu mai poti si atunci te opresti. Totusi, s-ar putea ca niste vitamine, sau mai bine zis niste sport, activitate fizica cred ca poate sa fie si ele niste optiuni bune.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bei fiecare dimineata cate un jumat de litru lapte de bivolita, ne-degresat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Toti cauta sa slăbeasca si tu ce faci, cauti sa te îngrasi?

| MaryMaria333 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Poate e prea slaba si de'aia...

| Anisoaraaa0 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da,am văzut multe persoane pe TPU ca pun astfel de întrebări:cum ma pot îngrașă? etc si am zis sa pun si eu deoarece sunt in aceiasi situatie

| Anisoaraaa0 explică (pentru MaryMaria333):

Nu sunt chiar asa slaba, dar eu vreau pur si simplu sa fiu mai grasa

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Anisoaraaa0):

Aa te inteleg happy Si eu am vrut asta candva...

| Sekim a răspuns:

Buna
Ca sa te ingrasi trebuie sa cresti numarul de calorii pe care il consuma corpul tau pe zi si acel surplus de calorii se va transforma in greutate ( grasime ). Cum faci asta? Daca corpul tau consuma de exemplu 2000 de calorii pe zi, creste la 2500 sau la 3000 in functie de cat de rapid vrei sa te ingrasi. Daca nu vrei sa stai sa te complici sa vezi gramaje si kcal pe toate astea, pur si simplu cand mananci te gandesti daca ai fi mancat asta sau nu, si in functie de cat ai manca tu pe zi normal, mai mananci ceva, dar sa fie consistent si sa se simta la calorii.
See youwinking

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Sekim):

De exemplu daca vrei sa mananci cereale cu lapte, scrie pe ambalajul lor cate calorii au. Si daca le aduni la 1.000 pui 1 kg pe tine?

| Sekim a răspuns (pentru MaryMaria333):

Pe ambalaj din cate știu, *nu sunt sigur* scrie câte calorii are o sută de grame, nu o singura cereala. Și nu, nu pui un kg pe tine nici dacă urci cu 2000 de calorii limita corpului tau, maxim 200g ( aproximez, depinde de organism ).

| Anonima163333 a răspuns:

Mananca mai mult

| MaryMaria333 a răspuns:

Sa te ingrasi nu inseamna sa manci la fiecare minut, inseamna manci consistent la fiecare masa. Poti sa insisti cu dulciurile daca ai, si sa nu faci prea multa miscare.