| bogdan2000111 a întrebat:

Sunt fata, am 16 ani.
De ceva timp am semnalat niste probleme in ceea ce priveste sanatatea mea, mai exact psihic. Adesea inainte de a adormi, in perioada in care am atipit, se intampla sa aud o bubuitura, trancaneli sau chiar voci. Pe langa asta am inceput sa uit foarte mult, de parca toata viata mea as fi fost beata. Seara imi necesita o concentrare destul de mare sa-mi aduc aminte ce am facut dimineata si cand imi aduc aminte e totul vag, fara detalii. Am dureri de cap foarte des, in special in jurul tamplelor si a fruntii, dar adesea simt si o presiune asupra intregului cap. Obosesc foarte des, imi este greu sa ma concentrez si corpul necesita din ce in ce mai mult somn(inainte dupa 7 ore de somn eram total odihnita, acum am nevoie de minim 10). M-am gandit ca e posibil sa fie datorita faptului ca aprofundez prea mult tot felul de probleme, situatii, idei. Nu pot sta o secunda fara sa-mi zboare gandul la ceva. Dar poate ca nici macar nu are legatura.
Nu vreau sa ma alarmez si sa merg la doctor asa aiurea, daca stiti cumva de la ce ar putea fi aceste simptome, daca ati avut ceva asemanator v-as ruga sa-mi spuneti. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pai numai cand zici de probleme la trecerea din stare de veghe in satre de somn, fuga gandurilor, probleme de memorie, probleme de concentrare, oboseala si cefalee deja ai descris simptomele anxietatii generalizate deci uite-ti si diagnosticul. Daca ai prin casa Diazepam ia si tu 5 mg cu juma de ora inainte de culcare timp de o luna si apoi fa o pauza de doua saptamani. La nevoie, repeti schema (esti prea tanara sa iei antidepresive)
Daca n-ai Diazepam in casa, cauta Rivotril (e mai bun pentru anxietate generalizata si nu sedeaza chiar asa de tare). Schema ramane aceeasi cu precizarea ca la Rivotril se iau 0, 25 mg cu juma de ora inainte de culcare, nu 5 mg. Daca nu iti da nimeni mergi la medicul psihiatru pentru o reteta.

| xr0sioRx a răspuns:

Incearca sa te duci la un psiholog, sa vorbesti cu cineva, sa stai calma fara sa te intereseze nimic.

| bogdan2000111 explică (pentru xr0sioRx):

Nu stiu daca e ceva psihologic neaparat. Dar voi incerca. In ceea ce priveste calmul meu, nu pot, nu prea tine de mine. Imi propun adesea un moment in care sa am mintea total libera, sa nu ma gandesc la nimic dar in zadar, in cateva secunde deja imi zboara gandul.