| anonim_4396 a întrebat:

Bună, sunt fată, am 16 ani jumate si recent mi-am făcut analize hormonale. La estradiol mi-a ieșit 17 pg/mL pe când trebuia să-mi iasă de la 21 pg/ml in sus. Asta înseamnă ca am deficit de estradiol? Trebuie sa iau suplimente cu estradiol? Din cauza asta nu mi-au mai crescut sânii deloc de la 12 ani? Mi-am făcut și analizele de FSH, LH și au ieșit bune. Încă nu le-am dus medicului sa le citească deoarece mai am de așteptat si analizele DHEAS, Androstedion și 17 OH progesteron. Și cum pot sa îmi dau seama in ce tanner stage sunt? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cand vine vorba se hormoni, niciodata nu iei din surse externe de capul tau; sistemul hormonal al corpului va cauza un lant destul de lung de efecte negative asupra secretiei altor hormoni daca iti administrezi hormoni fara recomandarea medicului, ceea ce cu siguranta nu vrei.
Daca este nevoie de tratament cu hormoni, numai un endocrinolog iti va putea spune.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am fost la endrocinolog și el mi-a dat sa îmi fac aceste analize. Am sa duc analizele după ce sunt toate complete ca sa le citească. Nu iau nimic de capul meu fără recomandarea medicului

| Mariaaa9999 a răspuns:

In primul rând am precizat clar ca am 16 ani jumate. In al doilea rând, o sa ma duc la medic cu analizele dar pana îmi vin restul analizelor m-am gândit sa cer părerea altor persoane care au habar despre ce vorbesc și pot sa ma lămurească