| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 16 ani jumate și nu am sâni. Încă am sfârcurile umflate și sânii arată ca la început de pubertate, dar aceștia nu s-au dezvoltat cum trebuie. Am menstruație de la 11 ani și de atunci mi s-au dezvoltat foarte puțin sânii. Mi-am făcut niște analize hormonale și acum aștept rezultatele. Credeți ca îmi vor mai creste sânii dacă nu mi-au crescut in atâta timp? Menționez ca la mine in familie toate au sânii mari/normali, nicidecum mici sau deloc

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate la tine s-a nimerit sa ai sanii mici, important sa ai craci lungi si curu misto nu portocalele din fata

| Andreeush a răspuns:

Poate o să te mai dezvolți, nu toată lumea se dezvoltă în același timp.

| Sofer a răspuns:

Te dezvolți mai cu întârziere... O sa ai și tu sânii când ajungi pe la 22 de ani de exemplu.

| Dana1999 a răspuns:

Asimetria este întâlnită la majoritatea fetelor. Crede Ma, la 16 ani esti încă mică de vârsta și chiar dacă unele fete de vârsta ta sunt dezvoltate sau au crescut devreme, nu înseamnă ca trebuie sa aveți același ritm de dezvoltare. Esti încă in creștere și nu trebuie sa faci nimic in sensul asta. Sânii se dezvolta cel mai mult când alăptezi sa stii, dacă te referi la mama sau bunica.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru Dana1999):

Am verisoare care le-au venit menstruația mult mai târziu și au sânii mai mari decât mine

| Dana1999 a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Din câte vezi, nu e o regula. De obicei fetele mai grase au sani mai mari.

| Reghqen a răspuns:

Stai liniștită, o să îți mai crească.
Cel mai probabil ai o dezvoltare mai întârziată, iar posibil ca până la 20 de ani o să îți mai crească puțin, în unele cazuri procesul de creștere se prelungește și la o vârstă mai înaintată. Să-ți fac un exemplu, sora mea are 23 și i-au mai crescut, chiar dacă cu puțin, sânii. Depinde de la persoană la persoană, unele se dezvoltă mai repede, iar altele mai târziu.
Oricum și la bărbații și la femeile în general finalizarea dezvoltării ajunge la vârsta de 24-25 de ani happy.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru Reghqen):

Cum sa am pubertate întârziată dacă mie mi-a venit menstruația la 11 ani și atunci au început să-mi apără semnele pubertății?

| Reghqen a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Și ce dacă ți-a venit menstruația la 11 ani? laughing
Foarte des se întâmplă ca dezvoltarea să aibă un period de stagnare(adică dezvoltarea este în pauză câtiva ani) iar apoi acest proces să se reia și să reînceapă de unde s-a oprit. Așteaptă rezultatele, dar cu siguranță nu ți s-a oprit creșterea, dacă spui ca în familia ta cam toți au sânii mai mari decât ai tăi în momentul actual! happy

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru Reghqen):

Nu aș putea face nimic ca să declansez creșterea sânilor? Adică sa crească mai repede?

| Reghqen a răspuns (pentru Mariaaa9999):

Nu prea ai ce să faci, poate singurul lucru pe care îl poți face este să ai mereu un stil de viață bun, mănâncă sănătos și evită porcăriile. Este indicat și activitatea fizică(30-60 de minute de luni până vineri), alergarea este și ea o opțiune bună, ai putea să alergi luni, miercuri, sâmbătă și duminică iar în cealalte zi să mai bagi și exerciții precum genuflexiuni, crunch, abdomene, fandari, sărituri, săritul corzii.

| Reghqen a răspuns (pentru Mariaaa9999):

M-am informat mai bine și, aceste alimente încurajează, chiar dacă nu cu mult, creșterea sâniilor.
Măslinele negre şi uleiul virgin de măsline, soia şi mai ales germenii de soia, germenii de grâu şi uleiul de germeni de grâu, frunzele, inflorescenţele şi seminţele de mărar, frunzele de ţelină, miezul de nucă, alunele neprăjite, seminţele de floarea-soarelui neprăjite.
Trebuie să le consumi în cantități cât mai mari pentru 6 luni.

| Mariaaa9999 a răspuns:

Am și asimetrie la sâni, stângul fiind mai mare decât dreptul