| Anonimsam a întrebat:

(Sunt fata) Am 16 ani si 1.60 inaltime si nu inteleg de ce nu mai cresc(toti spun ca daca nu am crescut pana la varsta asta voi ramane asa)! Oare e posibil sa ajung la 1.65 sau 1.70? Tin sa precizez ca parintii mei au 1.70 respectiv 1.80 si de-asta ma deranjaza ca sunt asa mica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa mai cresti cativa centimetri.
Daca esti ingrijorata poti, eventual, sa te apuci de un sport precum inot sau baschetbal.

Insa, chiar daca ramai la 1.65 nu este nimic in neregula cu inaltimea ta. Eu am sub 1.60 si nu mi-a zis nimeni nimic si nici m-am simtit prost din cauza asta. Ba chiar am o scuza sa port tocuri cat mai inalite si sa abuzez putin rasa masculina cand am nevoie de ceva de pe un raft la care nu ajung.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Mai poti creste pana la 18 ani dar nu inteleg de ce ai mai vrea esti fata nu barbat

| Anonimsam explică (pentru Freya1):

E mai fain sa fii inalta decat miniona. 170 nu mi se pare perfect pentru o fata

| Freya1 a răspuns (pentru Anonimsam):

Persoanele pe care le cunosc eu pe toate le aud ca spun ca e dragut sa fi miniona ca esti femeie si trebuie sa fi finuta si adevarul e ca inaltimea medie la barbati e de 1m70 si din punctul meu de vedere (specific eu cred) ca e ok sa fi mai mica decat baiatu de langa tine nu de alta dar cand ajungeti sa va purtati adidasi ca sunteti pe aceias marime nu mai e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil să mai crești
uita te și în familia ta la cat de înalți sunt părinții, bunicii. Dacă ai o familie miniona nu cred că ai șanse să fii mai înaltă. încearcă să faci și sport.

| missfatadelatara a răspuns:

Eu de la 13-14 nămol mai crescut, am rămas tot la 1, 63

| DariaElena2004 a răspuns:

Am 14 ani si am 1, 61. Daca iti faci griji cu inaltimea ta, practica un sport precum innotul sau baschetul de exemplu.Eu de exemplu chiar nu mai vreau sasa cresc, mi se pare ca sunt destul de inalta