| helin_1406 a întrebat:

sunt fata am 22 de ani 1.63 si 47 kg sunt prea slaba nu? nu reusesc sa iau kg deloc, doresc niste sfaturi urgent! multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

Buna helin! Eu sunt tot fata, am 17 ani, 1.67 si 47 de kilograme. Eu ma consider normala!

| LigiMe99 a răspuns:

Pai, ca sa te ingrasi, manan ca mai mult fast-food si leneveste mai mult. A, da, si cand mananci bea apa rece, astfel grasimile se vor solidifica si te vei ingrasa! Funda? Succes la ingrasat!

| danielaxyz a răspuns:

Ia cate 2 capsule de spirulina dupa fiecare masa,cum fac eu,iti face o foame teribila, si in plus te ajuta sa si pui pe tine ce mananci, sa nu iei niciodata inainte de masa ca slabesti

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Buna dupa cate stiu eu trebuie sa ai 53 de kg, nu pot sa imi dau cu parerea daca esti prea slaba pentru ca nu te cunosc dupa parerea mea nu esti slaba esti chiar ok.Intreaba si tu pe cei din jurul tau daca esti ok sau esti prea slaba. Apoi daca chiar ti se confirma ca esti slaba te satuiesc sa urmezi un tratament naturist din miere de albina(naturala) amestecata cu polen de 3 ori pe zi inainte cu o jumatate de ora inaintea mesei

| Eminem2012 a răspuns:

Esti subponderala si nu-i bine delocstraight faceBine ar fi sa iei tratament cu calciu si sa mananci 5 mese pe zi [asa facea o prietena de'a mea ca i'o zis medicu' eu facut program]deci si tu ar trebui sa mergi la medic sa-ti faca program de mese si sati prescrie niste tratanemte cu calciu si nu stiu ce vitamine:*

| Dema a răspuns:

Metode de îngrăşare?

-Consumă carbohidraţi, glucide, lipide, proteine... mai băbeşte: cereale, lactate, mezeluri, ouă, cartofi, paste, peşte, fructe, alune, poţi mânca şi o ciocolată mai spre seară(cam pe la ora 19:00-21:00), evită să exagerezi cu mâncărurile fastfood, junkfood şi grăsimile, pentru că sunt nesănătoase.

-Mănâncă de cel puţin 3 ori pe zi.

-Toate acestea trebuiesc combinate cu un pic de mişcare, poţi face 15-20 de minute pe zi mişcare uşoară, nu este bine să leneveşti, să mănânci şi doar să te îngraşi, nu este nici frumos, dar nici bine pentru sănătate, îţi recomand să faci şi mişcare, dar cum tu vrei să te îngraşi, 15-20 de minute pe zi de mişcare îţi sunt de ajuns, făcând sport, organismul cere mâncare, vei avea şi poftă de mâncare. De asemenea sportul este şi sănăstos.

-Apoi nu uita de hidratare.

| Raul_6585 a răspuns:

Cumpara-ti de la farmacie Supradyn pastile si ia 1 pe zi 10 zile, 10 zile pauza, si tot asa pana termini cutia

| kissmebaby33 a răspuns:

Pentru fiecare kg pus trebuie sa consumi 3000 de kcal pe zi pentru a te ingrasa trebuie sa mananci rar si cu program

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic.El va sti care e situatia!

| Katherineeeeee a răspuns:

Mananca paine prajita cu delicat inainte sa te culci.asa am facut si eu si m-am ingrasat 5 kg in 1 luna happywinking

| Alissonn14 a răspuns:

Ar trebui sa ai 53 de kg. Poti sa ti o cura de ingrasare.Mic dejun – patru felii de paine cu unt, doua oua fierte, o cana de compot cu fructe;
Gustare 1 – un iaurt cu fructe sau 100g miez de nuca;
Pranz – o supa de legume, 200 g carne fiarta sau la gratar cu patru cartofi fierti sau copti, patru felii de paine integrala, 200 g compot de fructe (mere dulci, pere, struguri);
Gustare 2 – o inghetata sau 100 g alune;
Cina – o supa cu carne si fidea, trei-patru felii de paine integrala, 200 g peste la gratar, o cana de compot;
Gustare 3 – doua banane.Asta este o cura de ingrasare.A tinut-o o prietena, si a zis ca la ea a mers.Mai poti lua de pe net, gasesti destule.Bafta!

| salangwayongseo a răspuns:

Buna! cel mai corect este sa intrebi un doctor...happy eu de exemplu am 20 de ani 1.65 si 60 de kg si sunt slaba...ai incercat sa tii diete sau te-ai infometat? se poate sati fi dereglat metabolismul.cel mai bine la un doctor.happy

| thunderstruck13 a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa ai cu 10kg mai putin ca inaltimea. Vreau sa zic 63-10=53; Asta inseamna ca ar trebui sa iei cam 6 kilograme.Eu una vreau sa dau jos, dar stiu cum m-am ingrasat cel putin!laughing Mananca ciocolata, fast-food... Ce tot zic, habar n-am!laughing Iti zic doar ca eu am 13 ani, 1.74 si 65 kg. Si da, sunt fata. Hm. Mai bine pune pe tine, zau! big grin

| iOaNamARYA01 a răspuns:

Buna!happypoate ca esti putin cam slaba.dar daca asta este anatomia ta,poti incerca cu tot felul de vitaminr, pastile, etc...degeabatongue

| andy123 a răspuns:

Hm, da, ar trebui sa ai cu 3-5 kg mai mult. Cea mai mare greseala pe care o poti face este sa mananci in exces gandindu-te ca asa te vei putea ingrasa.Pastreaza-ti o alimentatie sanatoasa, bogata in proteine si apuca-te de sala pentru a-ti dezvolta masa musculara. Daca nici asa nu functioneaza, stai linstita, unele femi pur si simplu asa sunt ele de la Mama Natura : slabe.Eu am o prietena care are 1, 70 si 49 de kg, deci este si mai slaba decat tine si nu isi face problemelaughing. Fiecare om are corpul lui si trebuie sa fie mandru de asta.

| crank123 a răspuns:

Ceau happy. Pe langa apa pe care o bei de-a lungul zilei pentru a te hidrata, adauga un plus de calorii dietei tale consumand sucuri. Si sa nu lipseasca din alimentatia ta :painea, cartofii, fasolea uscata, branza, ouale, carnea si pestele. Sper ca te-am ajutathappy

| MsDutchess07 a răspuns:

Dar cei care ati zis sa manance Fast-Food v-ati gandit ca se poate imbolnavi? Da, se va ingrasa dar se poate oricand sa faca o boala de ficat sau de ceva.De exemplu, daca va manca Hamburger v-ati gandit la carnea din el? Poate sa fie oricand neproaspata.happy Eu zic sa incerci sa mananci ce a zis Alisson.Este si sanatos si cred ca va merge.Bafta! happy

| MsDutchess07 a răspuns:

Si eu am luat Supradyn si a fost bun pentru mine.