| alina22alina a întrebat:

Sunt fată am inaltime 1.68 și 50 de kg. De câțiva ani am rămas la 50 de kg mi-as dori foarte mult să mă îngraș. Mănânc foarte mult deci asta nu este o problemă. M-am apucat și de sală (nu pot să zic că sunt genul care merge nu stop dar fac sport). Acum încep facultatea și nu știu dacă o să mai am timp de sală până mă obișnuiesc cu orașul și cu lumea. Vă rog dacă știți să îmi recomandați niște proteine pentru îngrășat și să îmi spuneți dacă chiar așa de rău afectează, oricum mai mult de două trei luni nu vreau să iau, dar dacă reușesc să mă îngraș cu ele am să văd si o să fac tot posibilul să mă mențin. Am vorbit și cu un doctor si mi-a zis ca asa sunt arderile mele. Multumesc și aștept recomandări de proteine sau orice!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce inseamna la tine "mananc foarte mult"?

Pentru mine asta inseamna 5 fripturi intr-o zi + 5 farfurii de orez/cartofi sau 8 pizza intr-o zi.

Sau, ca alt exemplu: 26 de pulpe de pui + 11 portii de cartofi prajiti.

| Bizon95 a răspuns:

Unii sunt grasi de par a fi insarcinati cu gemeni pe cale sa nasca si ca sa slabeasca trebuie sa faca eforturi uriase
altii se plang pentru ca sunt prea slabi

sfatul meu, fa sport si mananca foarte satios (o tona de calorii), or sa zica unii ca sportul cica, ca ar reduce masa musculara, dar eu personal nu cred ca asta s-ar intampla pe termen lung, daca faci sport continuu si mananci satios continuu!

| GrecuMariaaa a răspuns:

Mi se pare okay greutatea ta, chiar si pentru inaltime.
Te poti ingrasa daca mananci mai multe produse de la patiserie si ciocolata sau poate fasole batuta.
Daca manani seara mult sigur te ingrasi 2 kg.
Carnea, care nu contine proteine, nu ingrasa doar daca e fast food.