| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata. De cand ma stiu, cand incerc sa slabesc sau fac exercitii (mie imi place inotul, baschetul, fac exercitii la bicla in fiecare zi), nu mi se arde niciodata grasime de pe coapse sau gambe. Sincer nu pot accepta ca asta este conformatia mea si nu pot imbunatati nimic. Ce sporturi si exercitii ar fi bune pentru problema mea? Tin sa precizez ca imi calculez caloriile si am o alimentatie sanatoasa, dar mi se arde grasime mai mult de pe solduri/burta/brate, nu si de pe picioare. Mi-ar placea picioare subtiri, cu spatiu intre ele, ca alte fete, nu badarane, ca ale mele (cel putin mie asa mi se pare ca le am).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar pentru ca nu ai niste picioare tocmai subtiri, nu inseamna ca esti mai putin feminina decat alte fete. Tocmai asta este ceea ce ne face mai interesanti, si anume diversitatea. A fi mai diferita, nu inseamna a fi si urata.
Imi vine greu sa cred ca ai niste picioare asa groase sau badarane, cum le numesti tu, avand in vedere ca esti o persoana activa, ce face sport si este atenta la alimentatie. Asta daca am inteles bine. Este posibil sa si exagerezi, putin, si sa nu iti mai dai seama ca de fapt picioarele tale chiar arata bine. Poate ar trebui, asa cum a spus un user mai sus, sa intrebi pe cineva apropiat tie, despre ce parere are de piciorele tale.
Totusi, pe YouTube daca cauti sunt tot felul de video-uri cu exercitii pentru picioare, pentru subtierea lor. Eu cred ca te-ar ajuta. Te mai poti uita si tu prin comentarii, la unele, sa vezi ce se spune despre ele. Daca ar fi bune de ceva sau nu.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce intelegi tu prin "alimentatie sanatoasa"? Ca 90% din oameni habar nu au ce inseamna asta.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Fara colesterol rau, mananc ovaz (ajuta si la digestie), grasimi polinesaturate (somon, mango). Nu mananc prajeli, grasimi trans, evit pe cat se poate mancarea bogata in carbohidrati. Cel putin mananc cereale integrale de calitate superioara. Nu prea mananc deloc paine, nici in copilarie n-o faceam. Dar daca e sa-mi pun niste somon afumat pe paine (il iubesc) folosesc paine integrala. Desi au fructoza, mananc fructe pentru ca mai am pofte, plus ca sunt racoritoare si au si vitamine. Mananc si legume, la gratar, la cuptor. Gratar de curcan, imi place extrem de mult. Brocoli, spanac, ciorbe de legume etc. Incerc sa mananc mereu la aceleasi ore din zi, iar cina nu e niciodata mai tarziu de 20-20:30, in conditiile in care eu ma culc pe la 23-24. Uneori o iau la 19, depinde de zi. De asemenea, ma cantaresc zilnic si tin evidenta tuturor caloriilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si un "cheat day"?

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Nu, m-am obisnuit sa nu ma abat in nicio zi pentru ca pe urma imi scade moralul si renunt. Totusi, am incetat brusc sa mai mananc tot ce imi placea mai demult (snitel, miere, dulceata etc), pe urma nu am mai prea simtit nevoia sa le consum.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am slabit 18kg avand 1 zi pe saptamana de "trisare". E nevoie de o asemenea zi ca sa-ti accelerezi metabolismul. Cel mai mult intr-o zi de trisare am mancat 26 de mici + vreo 10 farfurii de cartofi laughing

| Donsavas a răspuns:

Din pacate, hormonii de femeie iti distribuie grăsimea în aceste zone. E tipic feminin iar grăsimea este normală în anumite limite, pentru sexul frumos.

| wildthing a răspuns:

Chiar daca organismul tau e incapatanat si vrea sa pastreze stratul adipos de pe picioare, in momentul in care nu va mai fi grasime de ars pe solduri/burta/ brate, va recurge la urmatoarea sursa de combustibil, grasimea de pe coapse sau gambe; deci trebuie sa faci mai mult cardio decat pana acum. Oricum, daca tu spui ca faci exercitii si mananci ce trebuie, cred ca exagerezi spunand ca ai picioare groase. Te-ai gandit ca poate le ai de fapt frumoase, dar esti tu obsedata de chestia asta? Ai cerut si tu parerea prietenilor?

| Marius22222222222 a răspuns:

Incearca sa te simti bine in pielea ta