| AutumnDay a întrebat:

Sunt fata; ma gandesc de ceva timp sa merg la sala, insa imi e putin cam rusine. Mi-e aiurea ca nu cumva sa prind aglomerat(nu imi place aglomeratia), nu vreau sa se holbeze lumea la mine, imi e ca nu o sa ma descurc, ca o sa obosesc prea repede, ca nu stiu la ce naiba aparate sa lucrez, care ce face. Cand e mai indicat sa mergi la sala? Dimineata sau seara?
Nu, din pacate nu am nicio colega/prietena in zona mea cu care sa merg.
Ce ati face in locul meu? Si cum sa-mi fac curaj sa merg totusi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fetele in general nu prea merg la sală, este urît sa vezi o fată cu mușchi ca un barbat, barbatii da, lor le sta bine cu mușchi, bărbatul trebuie sa protejeze femeia nu invers.

| RAY a răspuns:

Decat sala mai bine sprinturii
topeste grasimea abdominala
ajuta la masa musculara la picioare, face foarte bine la sanatate, in fapt cardio mult nu prea ajuta, este recomandat ceva intens, nu trebuie sa mergi la sala, daca vrei isi dau un program e al naibi de intens insanity, dimineata dupa ce manci un fruct

| munteanuionvictor a răspuns:

La sala de fitness e bine să mergi. Acolo sunt multe femei. O să treci ușor peste emoții.

| iAMVi a răspuns:

Bea o tuiculita inainte sa-ti faci curaj, e buna ca-ti dilata si vasele de sange laughing

| Cortex a răspuns:

Gandeste-te de ce vrei sa faci asta. Daca vei practica anumite exercitii intr-un mod corect nu numai ca te vei simti mai bine,cu mai multa energie, tot organismul tau va functiona intr-un mod mai productiv, dar vei arata mai bine, fetele care fac sala arata foarte bine deoarece oameniii in general sunt atrasi de oameni sanatosi, iar daca se vede ca ai formele lucrate asta va da o nota pozitiva asupra sanatatii tale atat in interior, cat si in exterior.Sunt o gramada de beneficii care apar datorita mersului la sala, printre care culoarea pielii se infrumuseteaza, elimini cortizolul adica hormonul stresului, activitatea fizica o vei face mult mai intens si pe o durata mai mare de timp fata de cum o faci acum si multe multe altele.Tu trebuie sa te gandesti la aceste beneficii, vrei sa apara in viata ta? Daca vrei cu adevarat, vei face acest lucru.Pana te vei obisnui cu aparatele si exercitiile necesare pentru atingerea obiectivelor tale, va trebui sa ceri asistenta unui antrenor pe care il vei gasi in orice sala. Daca vrei sa stii dinainte sa mergi prima zi la sala ce exercitii vei face, poti cauta pe Youtube exercitii pentru picioare de exemplu si vei executa un antrenament pe baza acelui videoclip, dar si asa este indicat sa ceri parerea unui profesionist deoarece in acest sport, corectitudinea este cheia. Daca faci exercitiile corect si cu greutati mai mici vei avea rezultate mult mai favorabile decat daca le faci intr-un mod incorect si cu greutati mai mari.Niste sfaturi: sa nu mananci cu 2-4 ore inainte de antrenament(2 daca ai mancat putin si maxim 4 daca ai mancat mai mult),sa fi bine hidratata in timpul antrenamentului dar sa nu bei prea multa apa,cand faci exercitii gandeste-te doar la ce faci in acel moment deoarece daca pe langa intensitate focusezi creierul asupra grupelor musculare pe care le lucrezi rezultatele vor veni mai rapid,mai natural,fi in acea zona,in acel moment uiti de tot,esti doar grupa musculara care o lucrezi in acel moment; iti repet inca o data deoarece este foarte important, executa exercitiile intr-un mod cat mai corect posibil, in general trebuie sa tii spatele drept intotdeauna dar de multe ori va fi necesar sa iti incorzi tot corpul, incoarda-l dar in acelasi timp sa fie intr-o pozitie dreapta si sa nu-ti fie rusine sa ceri sfaturi unui profesionist, n-ai de ce, e spre binele tau.In orasul meu de obicei cel mai aglomerat e dupa ora 16:00, daca vrei sa fie mai putina lume iti recomand sa mergi dimineata, dar asta depinde si de timpul la care se deschide sala respectiva, daca ai un numar de telefon suna si intreaba.La sala la care merg eu programul e de la 10:00 si duminica de la 12:00.Succes!

| Mire3la a răspuns:

Dupa activitatea ce vad ca o desfasori pe acest forum nu cred ca esti rusinoasa. Du-te si intreaba antrenorii de sala si sa-ti dea un program saptamanal, iti pui castile in urechi, iei un prosop si o sticla de apa si arde la calorii. Si ce daca se uita? Vor vedea ca esti ambitioasa si atat. Spor la sala!

| SamyKah a răspuns:

Acolo sunt si antrenori happy
Asa am fost si eu la inceput si cu dansul, si cu altele...curaj! Primele 2 zile sunt mai grele!