| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata si am 11 ani, dar sunt in clasa a sasea ...Am probleme cu greutatea.Asa cred.Parintii imi spun ca sunt prea plinuta la varsta mea, si eu nu stiu ce sa cred. Mie teama ca au dreptate.Am 1.67 inaltimea si greutatea de 57 de kilograme. Va rog spune-ti-mi daca este normal la varsta mea acest lucru si daca trebuie sa mai slabesc. Am incercat sa tin o oarecare dieta [ fara dulciuri paine prajeli grasimi etc. ] Am facut acasa sport [ abdomene genoflexiuni etc. ] si am sarit coarda ca...sincer imi place happy. Deci, ce e de facut? E nevoie sa slabesc? Multumesc tuturor - pupici!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca stii bine engleza uita-te pe site-ul asta: http://www.mypyramid.gov/
Cred ca la inaltimea si varsta ta ar trebui sa ai undeva intre 48-53 kg.

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Prea multe nu trebuie să slăbești dar trebuie să știi cum. Ai decât 2 kilograme în plus. Greutatea ta ideală ar fi de 55 kilograme.
Ce ai făcut până acum a fost ideal pentru vârsta ta. Vârsta ta nu este adecvată pentru a ține o dietă strictă cum sunt cele de pe internet. Ești în creștere și ai nevoie de unele alimente.
Din partea mea, două kilograme în plus la vârsta ta nu sunt ieșite din comun. Alți copii sunt obezi, iar tu vrei să scapi doar de 2 kilograme.
Ca să te menți la greutatea aceea mănâncă regulat și nu mânca după ora 19:00 nimic, doar bea multă apă.

Numai bine!

| anss23 a răspuns:

Ai exact greutatea pe care ar trebui sa o ai la varsta si inaltimea ta.Nu trebuie sa slabesti, cu atat mai putin la varsta asta pentru ca iti poate afecta organismul.happy
Bafta!

| adriangabor92 a răspuns:

Nu

| rosto a răspuns:

Nu prea este nevoie sa slabesti. Esti in crestere iar organismul tau se va modifica. Si eu aveam cam aceeasi greutate ca si tine, cam grasuna ziceam si eu ca sunt, iar acum la 24 si 1, 70 m am 53 de kg. Nu zic sa te indopi cu carne de porc inundata in grasime, dar nici sa te abtii. Ai toata viata la dispozitie pentru diete. La sport sa nu renunti ca asta chiar e sanatos.

| Iasmiine a răspuns:

La 11 ani in clasa a6-a :O:O? Da de la cati ani ai mers la scoala straight face?
Eu am 13 si sunt a6-a straight face

| Ciresikaaa a răspuns:

Trebuie unpic sa m-ai slabesti da nu multwinking

| byka23 a răspuns:

Nu trebuie sa mai slabesti este normal la inaltimea ta sa ai atatea kg. fa sport in continuare esti in crestere nu lua pe nimeni in seama. uneori si parintii gresesc. cere si sfatul bunicilor.multumita?(funda)

| AnnaMariaaa a răspuns:

Poi ai exact cat trebuie, adica cu 10 kg mai putin decat intaltimea, ceea ce e bine, dar daca totusi nu vrei sa fii chiar la limita daca ai ajjnge la 55 e perfecthappy

| Melissssa a răspuns:

De aceeasi parere ca si AlisSelaughing.ma rogoh go on pai da.in a 6-a 57 de kg.eu sunt in a 7-a si am 42hee hee

| controlled a răspuns:

1. 67->11 ani->57 kg, cred ca ai unele probleme. Pe internet gasesti sutet si mii de retete sau programe de slabit.Incearca unu din ele, imposibil sa nu dea rezultate, dar sa speram ca dupa aia nu o sa ne anunti ca ai probleme si ca vrei sa mai pui pe tinehee hee.

| ColourMePretty a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc dar la baieti la 12 ani e media 36 kg...La baieti! Deci ai grija.Doctorul a zis treaba cu kg.

| brunethatanebuna a răspuns:

Auzi ca esti grasa doamne feriii nu esti eu am 1, 67 si 68 de kg nu arat deloc grasa ba chiar areti fff bine heii nu trebuie sa slabesti areti numa bine pentru. varsta ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e nevoie sa slabesti. Din cate stiu eu daca ai 1. 67 inaltimea ar trebui sa ai intre 60-67 de kg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, plinutsa e una ( adica trebuie sa faci putin sport, plinutsa inseamna ca ai burtica ), dar grasa e cu totul altceva, grasa inseamna ca ai probleme cu greutatea!

Uite apasa aici :

http://www.dietetik.ro/......calculator

Sa stii ca greutatea ta ideala e de 58 papusa! Daca vrei sa afli si alta data intra pe http://www.dietetik.ro/ si este un calculator mic in dreapta, calculeaza acolo si vei afla!

Imi dai funda? te pup!

| Myuu a răspuns:

Da ai o greutate normala deoarece daca scazi 10 din inaltimea ta 1, 67-10=1, 57 deci atat:57 kg trebuie sa ai si esti perfecta.Asa ne-a invatat doamna profesoara sa ne calculam greutatea la inaltime.

| Nane a răspuns:

REZULTATE
Greutatea: 57kg
Inaltimea: 1. 67m IMC: 20. 44

ESTI NORMOPONDERAL
(ai o greutate normala pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 55. 8 si 69. 7 kg

| Nane a răspuns:

Intra aici si vei vedea;) http://www.doctor.info.ro/calculator_greutate_ideala.html ce am scris mai sus aici am calculat;)

| marycris a răspuns:

Eu am aproape 12 si a sasealaughing