| AnnonnyMa a întrebat:

Sunt fata si am 16 ani iar psihiatrul meu mi-a dat sa iau in fiecare seara Depakine Chrono 500 mg(doar jumatate de pastila). Nu sunt nebuna dar am probleme cu drogurile. Imi puteti spune pentru ce se utilizeaza mai exact, e antidepresiv sau ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

E un antiepileptic. Se foloseste pentru a preveni diferite crize (precum si cele generate de droguri) sau episoadele maniacale din tulburarea bipolara.

Asta teoretic. Nu am vreo experienta cu medicamentul.

| andreeaandra989 a răspuns:

Da, te ajuta sa nu mai iei droguri happy da-mi msj privat si vorbim mai multe happy

| LightshotPumnalXZXZ a răspuns:

Am luat mult timp depakine si pot spune ca m-a ajutat foarte mult.Contine acid valproic care se foloseste in tratarea epilepsiei.Acest medicament se foloseste si in tulburarea bipolara. Dupa ce l-am scos am avut mai multe probleme.Recomand sa il iei si cand se face intreruperea sa o faci treptat. Intrerupt brusc banuiesc ca este posibil sa iti dea convulsii. Asa am patit si eu cand am intrerupt brusc medicamentele.