| Dannyel84 a întrebat:

Buna seara! Ma numesc Daniel si am 38 de ani. Incepand din vara anului 1988 cand am fost diagnosticat cu epilepsie mioclonica am urmat tratament cu Depakine Chrono 500 si Carbamazepin 200 mg. In fiecare dimineata la ora 10 si in fiecare seara la ora 22 cand eram copil luam cate o jumatate din fiecare pastila, iar la maturitate dupa varsta de 21 de ani am luat cate o pastila intreaga din fiecare tot dimineata si seara. In luna Mai a acestui an am fost diagnosticat cu Tulburare-Obsesiv-Compulsiva si am facut un foarte scurt tratament de 3-4 saptamani cu Rivotril si Anxiar (cele mai mici gramaje) si jumatati de pastila doar la nevoie. La un moment dat am schimbat-o pe prima doamna doctor la care am apelat din cauza ca devenise neserioasa. A doua doamna doctor mi-a prescris tratament cu Trittico AC 150 mg pe care il iau de 4 luni doar o singura pastila de 150 mg seara dupa o ora sau o ora jumate dupa ce am luat Depakine si Carbamazepin 200 si chiar si-a facut efectul acest Trittico. Problema este ca de cateva saptamani mi se intampla uneori sa ma ia o usoara ameteala si ma intreb daca nu se va intampla asta din cauza medicamentelor pe care le iau. Tin sa precizez ca doamna doctor mi-a spus sa iau Trittico minim 6-9 luni dar cand ii spun despre ameteli nu imi raspunde nimic sau imi spune ''Lasati nu are nimic, ametelile vin si trec le avem cu totii''. Daca stie cineva despre ce este vorba va rog sa imi scrieti si mie cat de urgent posibil. P.S. : Tin sa precizez ca sunt fumator, iar alcool nu am pus niciodata in gura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Amețeala poate fi un efect advers al medicamentelor. Daca nu e gravă, daca nu îți afectează viața de zi cu zi, nu ai de ce sa te temi. Mai ales și pentru că medicul știe și nu i-a acordat importanta.

Ai grija la fumat! Fumatul poate potenta efectele adverse ale unor medicamente. Daca te ia amețeala după ce fumezi, e clar cine are o parte din vina.