| donab a întrebat:

Buna seara.am o nelamurire in legatura cu niste medicamente.Mama sufera de la varsta de 31 de ani de schizofrenie paranoida, spun medici, boala mamei consta in episoade de crize ce tin maxim 2 saptamana cu totul:crizele sau halucinatile de inceput, tratament, spitalizare etc.acum are varsta de 52 de ani iar de 7 ani nu a mai facut nici o astfel de criza, in schimb s-a mai confruntat cu insomnii, si de o saptamana iar are aceeasi problema doarme foarte putin sau deloc. A fost la psihiatrul care se ocupa de ea si pe langa torendo care il ia in fiecare seara de ceva ani buni i-a mai dat diazepam si depakine chrono, care din cate stiu eu e pentru epileptici, bineinteles ca nu prea au aujutat-o ba mai mult a avut stari de ameteala si slabiciune si azi a mers la alt doctor psihiatru care i-a dat levomepromazin pe langa torendo, levomepromazinul trebuie sa il ia de 3 ori pe zi cate jumatate de pastila, si azi dupa masa a luat prima jumatate iar acum e ca un drogat, nu poate vorbi, ii vine doar sa doarma si la fel e foarte slabita de puteri. M-ar interesa daca mai exista si alte pastile mai revolutionare decat astea ca eu de cand ma stiu mama numa de pastilele astea mi-a pomenit:levomepromazin, romparkin si mai nou torendo, va rog mult cine are habar de ce vorbesc sa imparta o parere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Brain_1291 a răspuns:

Nu cred ca ai sa gasesti raspuns coerent pe un site unde sunt 99% copii de 10-15 ani. cred ca medicul stie mai bine. mai bine te interesezi pe net. cauta si tu pe wikipedia. mai degraba gasesti raspunsuri acolo decat aici. sper sa-i gasesti ceva mai bun si sa se simta ok.