| anonim_4396 a întrebat:

Medicul de familie mi-a prescris un antidepresiv care in acelasi timp are rolul de a calma durerile cronice. Problema e ca innebunesc… adica am o anxietate uriasa inainte sa iau medicamentul. Mi-e extrem de frica sa beau pastiluta aia. Le am de doua saptamani pe birou si ma chinui enorm in fiecare seara sa le iau. Nici calmantele nu isi mai fac efectul asa ca trebuie sa ma grabesc cu ce mi-a fost prescris. Cum scap de frica asta uriasa de a lua o pastila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ia medicamentul fiindca nu patesti nimic; doza este minima si nu da alte efecte apoi vreau sa-ti spun ceva: cand vine timpul sa murim de moarte naturala, atunci murim, nici inainte, nici dupa acest timp! Fii serioasa si uita prostia asta de frica! Viata ta are nevoie de medicamentul ala, asa ca pune-l in palma, multumeste ca te salveaza si inghite-l! Ce vei simti? Iubire pentru tine, pentru corpul tau, alinare si o usurare teribila ca ai scapat de frica! Uita-te des in oglinda dimineata si-ti spune cat de bine arati, cat de sanatoasa te simti, iar cu pastila asta te vei vindeca in cateva zile. Vei vedea ca am dreptate! Te pup!

5 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Banuiesc ca e vorba de amitriptalina ( sau un alt antidepresiv triciclic). Daca ti-a fost prescris exclusiv pentru durere sa stii ca doza este mult mai mica decat cea cu efect terapeutic in cazul depresiei.
Daca a fost prescris pentru depresie inseamna ca ai trecut prin niste medicamente care nu au avut efecte fiindca in general antidepresivele triciclice nu sunt prima varianta de tratament si trebuie sa discutii cu medicul.

| Monkeyfunky a răspuns (pentru Eireann):

Oh da, amitriptalina este. Mi-a fost prescrisa doza de 10mg inainte de somn, dar nu ma pot intelege cu anxietatea. Imi da tot feluri de ganduri ciudate cand privesc pastila. Imi mintea mea e un haos. Mi-e frica daca patesc ceva, daca lesin dupa ce o iau, daca mi se face rau si pana ajung la spital va fi tarziu. Vreau sa scap de toate astea si sa o pot lua o data ca nici de dureri nu mai pot. Apropo, si daca imi poti spune cum ma voi simti imediat sau in primele ore dupa ce iau?

| Eireann a răspuns (pentru Monkeyfunky):

Fiecare organism reactioneaza diferit DAR sincer, nu o sa simti nimic - maxim o stare usoara de somnolenta. Dureaza cateva saptamani pana cand incepe sa fie eficient in cazul durerii - uneori e nevoie si de 6 saptamani de luat zilnic.
10 mg este o doza foarte mica, nu o sa aiba nici un efect asupra psihicului.

| Monkeyfunky a răspuns (pentru Caro34):

Va multumesc enorm pentru raspunsuri, chiar m-au ajutat enorm sustinerile voastre. Am reusit in sfarsit in noaptea asta sa iau medicamentul si acum rasuflu usurata ca am invins frica si mi-am luat o piatra de pe inima. Va multumesc inca o data!

| Caro34 a răspuns (pentru Monkeyfunky):

Te felicit! Vezi ca ești puternica? Mâine faci la fel și totul va fi mai ușor și te vei simți din ce în ce mai bine! Poate, în scurt timp, nici nu trebuie să mai iei pastilele astea fiindcă te vei însănătoși! Nici o frica nu e mai puternica ca tine! Ai grijă de tine! happy

| Caro34 a răspuns (pentru Monkeyfunky):

Ia medicamentul fiindca nu patesti nimic; doza este minima si nu da alte efecte apoi vreau sa-ti spun ceva: cand vine timpul sa murim de moarte naturala, atunci murim, nici inainte, nici dupa acest timp! Fii serioasa si uita prostia asta de frica! Viata ta are nevoie de medicamentul ala, asa ca pune-l in palma, multumeste ca te salveaza si inghite-l! Ce vei simti? Iubire pentru tine, pentru corpul tau, alinare si o usurare teribila ca ai scapat de frica! Uita-te des in oglinda dimineata si-ti spune cat de bine arati, cat de sanatoasa te simti, iar cu pastila asta te vei vindeca in cateva zile. Vei vedea ca am dreptate! Te pup!