| Mihaella49822 a întrebat:

Sunt fata si am 18 ani! Am simtit la palparea sanului meu un chist..rotund, tare, nedureros..am citit pe net despre asta dar nu m-am informat destul de bine..este periculos? O radiografie de genul acesta este scumpa? Imi este foarte frica..am citit ca se poate ajunge si la cancer mamar dar criteriile pentru acest chist nu corespund cu varsta mea..am citit ca apare dupa 20 de ani, iar eu am 18.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Dandinelle a răspuns:

Du-te la medicul ginecolog sa te palpeze mai sigur. Verifica pe net cum sa te palpezi si singera pentru noduli.
Nu ar trebui medicul sa-ti recomande mamografie - aici ai dreptate, varsta are un rol aici si nici un radiolog nu-ti va accepta trimiterea. Aceste radiografii se fac doar pe baza trimiterii de la medicul specialist.
Depinde de cat de mare e, ti se face ecografie mamara sa se vada dimensiunile. Dupa aceea la fiecare cateva luni vei mai face ecografii sa se observe daca se mareste sau nu. daca se mareste, se ia biopsie in urma sonoelastografiei mamare (ecografie mamara practic putin mai dureroasa) unde se afla daca nodulul este benign sau malign.
In general depinde ce spune medicul ginecolog iar asta depinde de anamneza.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate apare la orice vârstă dacă ai sâni.
Un consult medical te poate scăpa de.

| SEMIHA a răspuns:

Nu îți fie teamă și nu mai citii toate porcăriile de pe internet legate de asta. Mergi la medic și o să îți răspundă la toate întrebările. Și dacă ar fi ceva, este tratabil. Este bine să iei o problemă mai din timp. E mult mai ușor așa să scapi de ea. Medicul o să te lămurească, tu doar linisteste-te acum și mâine să mergi neapărat. Așa o să fi si tu mai liniștită. O seară frumoasă!

| sunmetal11 a răspuns:

Du-te la endocrinolog sa-ti faca un ecograf si daca el considera ca ar fi o problema, te trimite sa faci un RMN, nicidecum mamografie, care se face femeilor trecute de 55, 60 de ani, sanatate
P.S. nu te panica, poate fi grasime ce simti tu la palpare!