| HardAndGood a întrebat:

Pot avea chist la san sau cancer mamar daca sunt virgina?(15 ani). In urma cu vreo 2 saptamani am avut niste dureri destul de mari[ nu insuportabile] la sanul stang si uneori simteam un fel de miscare[ca atunci cand ti se zbate un muschi]. Pot spune ca acele simptome au fost in nr de 6.De cateva zile daca ating sanul in partea exterioara[pe aceeasi linie cu soldurile] ma doare[l-am atins si pe cel drept dar doar stangul ma doare in acea zona].M-am documentat si pe internet despre chistul si cancerul mamar si cred ca am chist deoarece am citit ca prin palparea sanului se poate simti chistul; incercand, l-am simtit, cred; ideea e ca am simtit ceva rotund acolo ce ma durea la atingere. Daca stiti pe cineva care a avut chist la san in adolescenta v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea spune care au fost simptomele si cum a decursc tratementul[daca au facut].
P.S. Parintii mei nu stiu nimic; nu am vorbit cu nimeni despre asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Leziunile sanului nu au absolut nici o legatura cu virginitatea, asa ca poti avea orice boala de san chiar daca esti virgina.
Dupa descrierea ta ai o boala numita mastopatie fibrochistica, destul de frecventa la adolescente din cauza dezechilibrelor hormonale. Nu te poti trata in nici un caz dupa ureche. Trebuie sa astepti sa treaca o menstruatie si daca mai palpezi ceva in acel loc, trebuie sa te vada medicul de familie care itiva prescrie un unguent cu care sa-ti ameliorezi durerile.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Da poti avea chisturi si daca ai 15 ani. Avand in vedere durerea, cel mai probabil e o infectie a glandei mamare. Sfatul meu e sa vorbesti cu parintii tai si sa te duca la doctor, sa vada ce trebuie facut. Daca e infectie, poti scapa doar cu un tratament medicamentos. Daca e chist, cel mai probabil e benign (non-canceros), asa ca se scoate doar preventiv. Operatia e destul de simpla, dureaza cam 40 de minute, si se scoate o bucatica mica din san, asa ca la exterior nu ar trebui sa se vada decat o cicatrice mica (daca doctorul alege sa iti faca o sutura intradermica, toata cicatricea s-ar rezuma l o mica liniuta mai deschisa la culoare care dispare in timp)

| Elvina a răspuns:

Du-te la medic, nu mai sta asa. Vorbeste cu parintii pana sa nu fie tarziu. Bafta!