| Anamaria2063 a întrebat:

Bună seara, sunt nouă aici și sper să nu se facă mișto de mine. Am 16 ani,luna aceasta când am fost la menstruatie mi-am atins sânul mai tare și am simțit un fel de denivelare la nivelul sânului,nu am avut niciodată probleme,am citit pe net și am văzut ca e posibilă un fel de schimbare minoră la nivelul formei sânului,ideea este ca mi-e frică. Au trecut două zile de la terminarea menstruatiei, nu se mai simte așa proeminentă acea denivelare dar mă cam doare puțin sânul,mă sperie faptul ca sânul drept este puțin mai tare decât cel stâng,sincer mă tem foarte tare, de menționat ca nu mi-am început viata sexuală, mama mea a avut cancer pe col uterin și mi-e foarte frică să nu moștenesc ceva deja nu pot ajunge la spital din cauza ca tatăl meu ar interpreta greșit și cu altcineva nu am. Sper sa primesc un răspuns puțin liniștitor măcar, mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanii dor din cand in cand, datorita modificarilor hormonale din corp, in special pre-menstrual, sau daca te-ai lovit sau cineva te-a strans de san, fiind totusi o zona foarte sensibila care nu trebuie lovita sa abuzata fizic.

Imi pare rau de pierderea mamei tale, dar nu trebuie sa-ti faci griji, fiindca cancerul ei nu este contagios sau transmisibil tie. si am sa-ti explic de ce. Mama ta a avut cancer de col uterin fiindca a avut sex neprotejat cu o persoana care a infectat-o cu HPV (human papiloma virus), acesta fiind un virus care poate produce in timp, displazii pe colul uterin (rani sangerand si modificari ale colului uterin), daca nu este controlat anual.
Probabil ca mama ta a ignorat foarte multi ani consultatiile ginecologice si a ajuns dupa foarte multi ani la medic, cand era foarte tarziu, ca sa mai poate face operatie si sa fie salvata.
Imi pare rau de pierderea mamei tale, dar iata un lucru pe care tu trebuie sa-l tii minte pe viata: ca sexul neprotejat duce la transmiterea de boli sexuale care pot produce cancere in gat, cancere uterine si cangere ovariene.

Din fericire pentru tine, boala cu transmitere sexuala care a avut-o mama ta nu se ia la copil si nu ai de ce sa fii speriata, ca nu-ti poate provoca tie nimic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medicul de familie, nu la spital.Si ce sa interpreteze tatal tau gresit? Chiar nu inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești doar speriata.
Încearcă să te liniștești și lasă sânii în pace.

| Robert2526 a răspuns:

Cel mai probabil este doar un simptom de la menstruatie. Ar trebui sa dispara totusi in cateva zile. Cum apreciezi "denivelarea"? este dura sau moale?