| vasileboca1 a întrebat:

Salut, de un an m-am angajat la o multinationala din Bucuresti la un job de birou. De cand m-am angajat, pentru ca programul era foarte incarcat, de multe ori cu ore suplimentare si mai ales din cauza stilului sedentar de viata (+stresul foarte mare) m-am ingrasat foarte tare. Atat de tare incat simt ca nu mai pot opri. Am luat 15 kilograme in greutate de cand m-am angajat. Am incercat sa mai fac exercitii prin casa, cate jumatate de ora, dar mai mult pare ca stopeaza aportul de kilograme decat sa il reduca. Adica, in perioade de deadline sau foarte stresante, ma ingras la loc. Ma gandeam sa merg la un doctor nutritionist, dar nu stiu exact in ce consta, am mai auzit oameni care au fost la nutritionisti ca sa slabeasca, dar nu stiu exact cum sta treaba. A mai fost cineva la un nutritionist si am putea sa imi zica cam cu ce te poate ajuta, cum decurge o consultatie etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Te ingrasi pentru ca mananci si MULT SI CONSISTENT, e normal ca daca ai viata de birou sa mananci mai putin nu ca unu care lucreaza pe santier.
Exercitiile facute acasa = gimnastica de intretinere sunt pur si simplu pentru a face miscare, sa nu fii sedentar, nu dai sunca jos cu 30minute de exercitii acasa laughing
Nutritionistul o sa iti dea un regim hipocaloric cu alimente sarace in grasimioara si zahar.
O sa iti dea si niste analize de facut, in principiu consultatia costa intre 250-500 lei si analizele ohoho si pana la 700 lei.
Vezi ca daca nu iei masuri te trezesti pana de Craciun cu inca 10 kgwinking

| vasileboca1 explică (pentru alina2k18):

Mi se pare mie sau ma cam iei la misto?

| alina2k18 a răspuns (pentru vasileboca1):

Nu pisoiu' meu, ne iei tu la misto cand ne spui ca ai pus 15 kg de GRASIME din cauza stressuluiwinking

| vasileboca1 explică (pentru alina2k18):

De ce? mananci pe fond de stress.