| anonimusf001 a întrebat:

Buna, sunt foarte confuza, va rog daca ma poate lamuri cineva!
Am cateva zile pe luna in care sunt insetata in continuu. Beau mereu apa si nu imi trece deloc setea. Poate depasesc 3/3.5 l apa/zi in momentele astea.
Alte simptome: scaun cu sange; in ultimele 2 luni am avut ameteli de 2 ori si sunt foarte balonata (asta cu balonarea e o problema mai veche).
Intrebare este: sa fie probleme cu colonul sau posibil sa am anemie? Pana acum credeam ca cel mai sigur e problema la colon, dar apoi am citit ceva simptome si corespund perfect cu anemia. Ajuta daca consult un nutritionist? Nutristionistul te pune sa iti faci ceva analize inainte sau iti da direct tratament dupa ureche...cum se procedeaza? Mentionez ca am si probleme cu fata (respectiv acnee)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sete exagerată. Posibil suspect de de diabet. La farmacie găsești cu o sumă modică un glucometru. Farmacista te ajută să înveți să îl utilizezi.
Scaun cu sânge. Hemoroizi sau polipi pe colon care sângerează. Aceasta poate genera anemie.
Este necesară colonoscopie. Nu e de glumit.
Nutriționistul este ultimul pe listă să îl consulți.
Nu pune singură diagnostice după prietenul Google.
Cum te păstrezi, așa te ai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Setea este normala in perioada asta, si eu am baut multi litri pe zi, fiind tot insetat; e perfect normal.
Scaunul cu sange nu este normal, si nu cred ca are legatura cu setea.
Nutritionistul nu inlocuieste un medic de "interne", iti recomand sa mergi la medicul de familie, sa discuti cu el, iar el probabil te va trimite sa faci un set de analize, apoi iti va recomanda niste suplimente, ori te va trimite la un medic specialist.