| MayaAndrusciac a întrebat:

Sunt foarte răcită de Duminică trecută, si nu pot dormi noptile bine, am cosmaruri mama imi cumpara sirop, pastile tantun verde si pastile sa nu ma mai doara capul
Si ma simt foarte dau imi faci in fiecare zi ceai
Ma doare tare capul si cand ma ridic in picioare imi vine sa cad jos, si cand m.am sculat intr-o dimineata ii curgea sange din nas
Si cand scuip flegma mai scuip si cate putin sange de ce?
Parinti au zis ca daca nu imi trece ma duc la doctor...sa le zic sa ma duca inainte sa inceapa sc? Mi-e frică sa mg la doctor, daca ma interneaza? Nu vreau ma tem

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai sa isi spun ceva nu exista tratament impotriva raceli pentru ca sunt mii de virusi care difera intre ei,ce poti face? nu isi opri organismul sa ridice temperatura,ceea ce simti e din cauza corpului care isi spune stai in pat,aceste pastile opresc ceea ce simti,asta nu e mereu bine,fara febra corpul nu poate lupta impotriva unui virus,in scimb poti manca usturoi,ceapa,supa de pui fierbinte,multe fructe bogate in calciu gen portocole, miere bio si stai in pat, antibioticele nu vindeca raceala doar opresc ceea ce simtim cand suntem raciti, in unele cazuri trebuie luate antibiotice pentru ca febra poate afecta organismul grav, dar noi cum noi bagam pastile in noi, sistemul nostru imunitar numai raspunde asa rapid asa ca raceala se prelungeste mult timp

| RAY a răspuns:

Recomand o ecografie la plamani plus consult medical

| DonGiani a răspuns:

Trebuie sa iei foarte multa vitamina C. E cea mai buna pentru răceală. Bea ceai și pune lămâie în el. Mănâncă portocale, mandarine etc. Fructele care au vitamina C ajuta foarte mult la răceală. Multa sănătate.

| Elisorr a răspuns:

Intotdeauna, cel mai bine e sa mergi la medic, chiar si atunci cand nu e chiar atat de grav pentru a preveni alte boli sau pentru a scapa mai repede de chin. In cazul tau, ar trebui sa mergi urgent la doctor, nu e normal sa ai o asemenea stare doar de la o raceala.